Кампания “Сухото Око”: Причини, Симптоми и Какво да Знаем

Този материал е част от образователна кампания на Фондация “Зрение 20 20”, с която целим да повишим обществената информираност и активност относно очното здраве. В серия материали ще ви представим основните състояния, с които всеки от нас се сблъсква, понякога дори без да знае.

Какво е сухо око?

Едно от най-често срещаните състояния на очите, които ни причиняват дискомфорт в  ежедневието, е сухото око. Вероятно на всеки е познато усещането, при което сякаш имате пясък в очите. То се появява, когато естествено отделяните сълзи не успяват да овлажнят окото достатъчно. Това състояние е много често срещано, но това не го прави по-малко неприятно.

Причините за нестабилност или недостатъчно количество на сълзите, които водят до сухо око, могат да бъдат много. Например, ако не произвеждате достатъчно сълзи, очите ви ще бъдат сухи. Имайте предвид, че тук не говорим за плач и за сълзите, които отделяме, когато се разплачем. Човешкото око се овлажнява и произвежда сълзи постоянно, но са възможни и нарушения в този процес, при които наблюдаваме липса на влага в окото и дискомфорт.

Очите могат да бъдат сухи постоянно, а е възможно това състояние да се проявява и само в определени ситуации, например в самолет, в стая с работещ климатик, когато карате велосипед или мотоциклет или след като сте гледали компютърен екран за няколко часа. Макар и това състояние да не е опасно, то води до лека увреда в повърхността на окото, която причинява описания и вероятно добре познат ви дискомфорт.

Какви са симптомите на сухото око?

Основните симптоми вероятно са ви добре познати и в ежедневието си често се борите с тях. Това са:

  • Усещане за парене или сърбеж в очите;
  • Отделяне на секрет от очите;
  • Свръхчувствителност към светлина;
  • Зачервяване на очите;
  • Усещане, че сякаш в очите ви има нещо (например пясък).

Ако носите контактни лещи, сухотата в очите може да затрудни поставянето на лещите. При по-сериозно състояние може да стигнете дори дотам, че да не можете да носите лещите си и да се наложи да ги замените с обикновени очила.

Сълзенето също е често срещан ефект от сухотата в очите. Когато окото известно време не е отделяло сълзи, то се раздразва и след това свръхкомпенсира чрез отделяне на повече сълзи от необходимото. Те на свой ред причиняват допълнително дразнене.

Когато очите са сухи, често ги чувстваме и като по-уморени. Не е задължително това наистина да е така – възможно е да усещате умора и раздразнение дори само след час работа пред екран например. Тази умора може да доведе и до главоболие, причинено от сухотата в очите.

Ако това състояние продължи кратко, не е необходимо да посещавате лекар. Възможно е то да е предизвикано от моментно състояние на преумора или по-силно запрашена среда и като такова, да отмине от само себе си. Ако обаче очите ви останат сухи и раздразнени повече от седмица, си струва да посетите личния си лекар, който да ви насочи към специалист за съвет и лечение.

Причини за сухи очи

Най-често срещаните причини за сухота в очите вече засегнахме накратко по-горе: различни проблеми с произвеждането на сълзи, които могат да се дължат на естествени причини във външната среда, на временно неразположение в организма или на заболяване, което се характеризира с нарушения в тази функция на окото. Има и още няколко сравнително често срещани причинители на това състояние.

Естественият процес на стареене и особено менопаузата

Остаряването носи със себе си множество предизвикателства за нашето здраве, сред които е и влошаването в състоянието на нашите очи. Освен отслабване на зрението, напредването на възрастта причинява и сухота в очите, поради намаляването на естествено произвежданото количество сълзи. Макар и да не можем да повлияем пряко на процеса на стареене на очите си, можем да го забавим чрез капки за очи и други средства, които вашият лекар може да ви предпише.

Странични ефекти от някои лекарства, например антихистамини

Има лекарства, сред чиито странични ефекти са намалените сълзи. Съответно, това води до изсушаване на очите в степен, по-висока от обичайната, с която може би сте свикнали. Ако вземате лекарства с рецепта, проверете листовките им и ако откриете този страничен ефект в описанието, обсъдете с лекаря си какво можете да направите, за да го избегнете или намалите.

Проблеми с правилното затваряне на клепачите

Може би ви се струва, че отварянето и затварянето на клепачите е нещо относително просто и няма какво да се обърка в него. Това несъзнателно действие, за което почти никога не се замисляме, е възможно да протича по неоптимален за очите ни начин, без дори да го знаем. Ако очите ви са сухи, но същевременно сълзят, един преглед при очен лекар може да разкрие дали проблем с клепачите не е сред причините за дискомфорт у вас.

Как се третират сухите очи?

Когато се консултирате с лекар, той ще ви насочи към най-подходящите възможности за вашия конкретен случай. Най-често срещаните решения са:

Капки и мехлеми тип изкуствена сълзаНай-често предписваното лечение на този проблем, като някои от капките и мехлемите се продават и без рецепта. Въпреки това, не ползвайте подобни продукти, преди да сте преминали преглед при очен лекар. Имайте предвид също така, че ако сухотата на очите ви е хронична, трябва да ползвате предписаното ви средство за овлажняване и през периодите, когато се чувствате добре. По този начин намалявате до минимум вероятността за влошаване на състоянието си.

Затваряне на слъзната точкаЛекарят може да реши да блокира канала, който отвежда сълзите от очите към носа ви. По този начин овлажняването на очите остава в самите тях и намалява нуждата от изкуствени сълзи или направо я премахва. Блокирането на канала, наричан още слъзна точка, е временно или постоянно. Обикновено се започва с временна тапа, която с времето се разтваря и стапя. В зависимост от резултатите, които даде поставянето ѝ, лекарят може да я замени с постоянна или да препоръча друг метод за овлажняване на окото.

Разблокиране на мейбомиевите жлезиТези жлези играят основна роля за произвеждане на мазнината в сълзите, а оттам – за тяхното количество и качество. Когато са блокирани, това може да причини сухота в очите. Ако лекарят прецени, че проблемът ви се дължи на мейбомиевите жлези, ще ви предпише мехлем, масаж или работа със специално медицинско устройство, което затопля и леко притиска окото, с цел да освободи блокажа.

Тестостеронов кремЛипсата на тестостерон също може да бъде сред причините за сухота в очите. Става дума за тестостерона, който се съдържа в мастните жлези на клепачите. Всеки от нас произвежда малко количество от този хормон в тези жлези и това помага за образуването на сълзите, които овлажняват окото. При наличието на такъв проблем ще ви бъде предписан тестостеронов крем, който да ползвате за намазване на клепачите си. Той помага на жлезите да работят по-добре.

Капки и добавки с рецептаСъществуват и различни лекарства с рецепта, продавани под формата на капки, които не заместват сълзите, както правят капките тип изкуствена сълза, а подпомагат тяхното производство, когато то е спряло. Такива средства обикновено съдържат силно активни съставки, като например стероиди. Те могат да се подпомогнат от промени в режима ви на хранене. Ако включите рибено масло или добавки, съдържащи Омега-3, към хранителния си режим, сухотата в очите ви е очаквано да намалее.

Как да си помогнем?

Освен да посетим лекаря си, има още много неща, които можем да направим, ако очите ни са сухи. Независимо от лечението, което ни е предписано, нашето поведение като пациенти и навиците ни могат да помогнат или да попречат на третирането на сухите очи. Затова е препоръчително да спазваме следните правила:

Поддържайте очите си чисти. Мийте ги редовно само с вода, без използване на други почистващи средства, които могат да ги раздразнят повече.

Когато работите пред компютърен екран, почивайте си често. Докато гледате към екрана, неусетно мигате по-рядко от обикновено. Почивката помага да възстановите този процес.

Грижете се за влажността на въздуха в работното си помещениеКолкото по-сух е въздухът, толкова по-сухи ще бъдат и очите ви.

Спете повече, за да отпочиват очите виАко спазвате стандартната препоръка за 7-8 ч сън на денонощие, ще се чувствате по-отпочинали и свежи, ще бъдете в по-добро цялостно здраве и ще помогнете и на очите си.

Взимайте си почивка от контактните лещиАко носите лещи, поръчайте си и очила и от време на време ги сменяйте. Лещите допълнително дразнят очите и е добре понякога да им давате почивка.

Има и неща, които можете да спрете да правите, за да помогнете на организма си да се справи със сухотата в очите:

Не пушете и не прекалявайте с алкохолаЦигарите и алкохолът изсушават допълнително очите, както и престоят в задимени помещения.

Не прекалявайте с климатикаКлиматиците изсушават въздуха и оттам и очите. Не прекарвайте прекалено много време в помещения с изкуствена климатизация.

Не спирайте предписаните ви лекарстваДори да подозирате, че дадено лекарство причинява сухота в очите ви или ако вече виждате подобрението от лечението на това състояние, консултирайте се с лекуващия си лекар, преди да спрете да взимате дадено лекарство.

Въпреки че сухото око се счита за хронично състояние, което не се лекува, можете да намалите неприятните му симптоми с помощта на медицината, така че почти да не ги усещате. Следвайки насоките и съветите на лекаря си и добрите практики, ще можете да намалите сухотата и дразненето в очите си до минимум.

Източници:

  • Клиника “Майо”: Симптоми на сухото око и причини за него.
  • WebMD: Очно здраве и сухо око.
  • Национална здравна служба на Великобритания: Сухо око.

Добре дошли на уебсайта на Фондация “Зрение 20 20”. Нашата дейност е изцяло нетърговска в полза на обществото.

Внимание. Насоките и информацията в настоящия уеб сайт не представляват и не целят да заменят медицински съвети. Съдържанието на уебсайта е възможно да не отчете ваши индивидуални здравословни особености. Никаква част от него не представлява медицинска консултация. Преди да предприемете каквито и да било действия, основани на информация от платформата, се консултирайте с медицинско лице. Ние целим да проверяваме и верифицираме всяка публикация, но моля имайте предвид, че фондацията и авторите на сайта не мога и не носят отговорност за каквито и да било пропуски и/или преки или косвени вреди, произтекли от използването на споделената тук информация. Желаем ви здраве. 

Кампания “Сухото Око”: Причини, Симптоми и Какво да Знаем
Към началото