Този материал е част от образователна кампания на Фондация “Зрение 20 20”, с която целим да повишим обществената информираност и активност относно очното здраве. В серия материали ще ви представим основните състояния, с които всеки от нас се сблъсква, понякога дори без да знае.
“Измина една година откакто генералът излезе и ние всички се прибрахме вкъщи. Eдна година откакто маската (която за мен беше ежедневие, когато съм в операционната) се превърна в неизменен аксесоар към нашето облекло. Година, в която тестваме нашето физическо и емоционално здраве на максимум и един от сетивните органи малтретираме на n-та степен. В последните 12 месеца всичко стана дигитално и сякаш не ни стигаше, че Стив Джобс и неговия iPhone ни прикова към екраните, сега всичко е онлайн: посещения на музеи и концерти, работни срещи, образованието и конференциите и какво ли още не. В тази социо-пандемична интернет матрица нашите очи сякаш са портата към “живия” живот, към “новото нормално”.
Понастоящем всички от нас, от ученици и студенти, през хоум офисът, през готвачите и фитнес инструкторите, които си прехвърхлиха работата в интернет до инфлуенсъри и блогъри… всички ние прекарваме много време пред екраните. Проблемът не е в самите екрани или че те излъчват синя светлина (въпреки, че прекаляването с нея вечерно време “обърква” циркадния ритъм). Най-големият проблем е, че тези екрани са грабнали нашето внимание, ние съсредоточено следим какво се случва “там – във виртуалното пространство” и мозъка ни забравя да мига. Когато това “не мигане” се превърне в навик бавно, но сигурно се задейства един порочен кръг на заболявания на очната повърхност. Заболяванията на очната повърхност, или т.н. сухо око, действително е една от най-честите причини за посещение на очен специалист.
В последната година заради ситуацията, в която се намираме, тези оплаквания стават все повече и на практика всеки втори пациент, които преглеждам има такова заболяване. Преди да обясна как да го разпознаем, искам да споделя защо повечето от нас не осъзнават, че това е причината на посещение. Сухото око не е просто сухота в очите, напротив, много често пациентите идват и се оплакват от прекомерно сълзене. Международната асоциациа по слъзния филм и очната повърхност, в която имам щастието да членувам, се занимава повече от 20 години с този проблем и казва, че сухото око е мултифакторно заболяване на очната повърхност.
Единственото място, на което говорим за сухо око е в наименованието на патологията, а истината е, че за да го разпознаем трябва да следим за следните симптоми: зачервяване, сълзене, замъглено зрение, щипене, парене, сухота и усещане за чуждо тяло. Тези симптоми се засилват при вятър и студено време, продължителна работа с компютри и таблети и тн. Трябва да отбележа, че бидейки мултифакторно заболяване причинителите и рисковите фактори са много, а някои от тях са: прекомерна употреба на дигитални устройства и продължително шофиране, престой в помещения с климатични инсталации, хормоналните промени при жените. Причинители могат да бъдат и прием на специфични лекарства като антихестамини, диуретици, бета блокери, контрацептиви и антидепресанти. Особено рискова група са пациентите с автоимунни и възпалителни заболявания, както и тези с розацея и диабет. Един от основните виновници на сухо око е рефрактивната и катарактална хирургия. Важно е да се значе, че патологията превалира при жените поради факта, че повечето автоимунни заболявания като синдром на Сьогрен, лупус еритематодес, ревматоиден артрит и тиреоидит на Хашимото са много по-често срещани при нас – дамите. Преди се считаше, че това е заболяване, което засяга основно възрастните хора. От друга страна в днешния динамичен свят вършейки повечето работа на монитори и екрани, ние прекаляваме с дигиталните устройства.
Към това като прибавим диета изобилна на трансмазнини и високо преработена храна гореспоменатата възрастова граница се стапя и от сухо око страдат все повече деца и тинейджъри в субклиничната форма на това състояние, т.е това са асимптоматични пациенти. Ако не се обърне внимание проблемът с възпалението на очната повърхност се задълбочава, което се изразява в постоянно червени очи, флуктуации в зрението и нарушено качество на живот. В по-напредналите случаи се стига до засягане на роговицата с количествено компроментиране на визуса.
При хората, които от дълги години носят контактни лещи неминуемо се появяват някои от симптомите на сухо око. При тези, които имат налично сухо око и стартират носененото на контактни лещи, състоянието се влошава като в някои случаи се стига до невъзможност за носенето им.
При всички пациенти приемът на вода е от съществено значение. Лечението е комплексно като трябва да започнем от там, че е необходимо да се обърне внимание на хранителния режим или по-точно да се приемат храни богати на омега-3 мастни киселини. В началните стадии на заболяването лечението основно е амбулаторно като се прилагат топли компреси в домашни условия и изкуствени сълзи. При по-напредналите състояния или при пациенти, които не желаят да прилагат очни капки, прибягваме към различни процедури. Такава е терапията с интензивно пулсираща светлина.
В клиниката ми използвам последно поколение IPL апарат, които едновременно спира възпалението и регенерира жлезите да произвеждат качествен слъзен филм, който е жизненоважен за очите ни. Хубаво е да знаем, че е желателно използването на овлажнители на въздуха в помещения с локални източници на топлина. И нещо изключително важно… Не забравяйте да мигате. Това казвам на всички мои пациенти, които работят на компютър. Средиземноморската диета, богата на омега-3 мастни киселини, е силно препоръчителна. Тютюнопушеното и модерните в последните години вейпъри са много вредни не само за очите. И не последно място ежедневния прием на необходимото количество вода и ежегодните профилактични прегледи са от съществено значение.”
Др. Хюлия Рюстемова
Очен център “Корнеа”