Късогледството (миопия) е често срещан проблем със зрението, при който обектите на по-близко разстояние се виждат ясно, но тези надалече се виждат размазани. Това се случва, когато формата на окото принуждава светлината да се пречупва неправилно като фокусира образите пред ретината, вместо на самата нея.
Късогледството може да се развие постепенно или бързо, като често се влошава по време на детството и юношеството. Миопията често е наследствена.
Късогледството може да се установи при профилактичен очен преглед и може да бъде коригирано с очила, контактни лещи или рефрактивна хирургия.
Симптоми
Симптомите на късогледство могат да включват:
- Размазано зрение при опит за фокусиране на далечна дистаниция
- Присвиване на очите с цел по-добър фокус
- Главоболие причинено от напрягане на очите
- Затруднено фокусиране при шофиране особено нощно време (нощна миопия)
Късогледството обикновено се открива още в детството, най-често в интервала между предучилищна възраст и по време на юношеството. Дете с късогледство може често да примижава, да сяда близо до телевизора или на първите чинове в училище. Също така може да изглежда, че не осъзнава наличието на далечни обекти, да мига учестено или да търка често очите си.
Кога се налага да посетим лекар?
Ако имате трудности да видите обекти на голяма дистанция (обектите са замъглени) или качеството на зрението ви пречи да се наслаждавате на различни дейности се налага да посетите лекар. Офтолмологът ще измери степентта на късогледство и ще ви предложи варианти за корекцията му.
Потърсете медицинска помощ, ако изпитвате някой от следните симптоми:
- Внезапна поява на много “плувци” – малки петънца, които изглеждат все едно се движат из зрителното поле
- Светлинни проблясъци в едното или и в двете очи
- Сянка, наподобяваща завеса, която замъглява зрението
Това са предупредителни сигнали за отлепване на ретината, което е рядко срещано усложнение при миопия. При отлепване на ретината бързата реакция е от изключително голямо значение.
Редовни профилактични прегледи
Тъй като не винаги пациентите осъзнават, че имат проблем със зрението офталмолозите препоръчват да се извършват профилактични прегледи на следните интервали:
Възрастни
Ако сте изложени на риск от очно заболяване, например глаукома, трябва да се провежда преглед с разширяване на зениците на всеки две години след навършване на 40 годишна възраст.
Ако не носите очила или контактни лещи, нямате симптоми и не попадате в рискова група от развитие на очни заболявания, е хубаво да правите профилактични прегледи на следните интервали:
- Възраст 20–30 години – на всеки 5 до 10 години
- Възраст 40–50 години – на всеки 2 до 4 години
- Възраст 55–64 – ежегодно или най-много на 3 години
- Възраст над 65 години – ежегодно или най-много на 2 години
Ако носите очила или контактни лещи или пък имате друго заболяване, което влияе на очите, например диабет, е препоръчително да провеждате профилактичните очни прегледи на по-къси интервали. Вашия офталмолог може да ви посъветва колко често трябва да посещавате кабинета му, но ако забележите каквито и да е зрителни проблеми трябва да назначите преглед при офталмолог възможно най-бързо, дори ако скоро сте били на преглед. Замъгленото зрение може да бъде знак за промяна в диоптъра или да е симптом на друг проблем, засягащ зрението.
Деца и юноши
Децата трябва да бъдат преглеждани за очни заболявания и рефрактивни грешки на възраст 6 месеца, 3 години, преди първи клас и на всеки две години докато са в училищна възраст.
Снимка: Pixabay.com
Автор: Фонация “Зрение 20/20”