Какво представлява хиперметропията?
Хиперметропия (далекогледство) представлява състояние, при което окото фокусира отдалечени обекти по-добре отколкото обекти на близка дистанция.
Децата със слабо до средно далекогледство могат да виждат наблизо и надалече без помощта на очила, защото мускулите на очите и лещите им могат да компенсират далекогледството.
Причини за далекогледство
Далекогледото око не рефрактира (пречупва) светлината правилно. То не фокусира светлината и формира непълно изображение върху ретината (виж фиг.1).
За да разберем това е необходимо да разберем как работи нормалното зрение (виж фиг. 2).
- Светлината влиза в окото
- Светлината се пречупва докато преминава през две части на окото – първо през роговицата, която покрива предната част на окото, след това лещата – прозрачно тяло, което фокусира светлината по-навътре в окото.
- Светлината формира фокусна точка на ретината, която представлява тънък слой тъкан, която покрива задната част на окото.
- Ретината изпраща информацията до мозъка.
- Мозъкът превръща информацията в изображения.
При наличие на далекогледство лъчите светлина не се фокусират на правилното място. Роговицата, която представлява прозрачния външен слой на окото и лещата фокусират образите върху повърхността на ретината, която се намира в задната част на окото. Ако окото е твърде късо или способността да фокусира е слаба, изображението ще отиде зад ретината, а това прави образите размазани.
Далекогледството представлява проблем при втората стъпка – рефракцията. Рефрактивните проблеми могат да настъпят поради следните причини:
- Очната ябълка е по-къса
- Роговицата е прекалено плоска
- Лещата остарява
Симптоми
Някои хора с далекогледство могат да не забележат промяна в зрението си, но ако мускулите на очите трябва да работят по-усърдно, можете да забележите симптоми като:
- Замъглено зрение, особено при опит за фокусиране на близка дистанция
- Затруднения при четене
- Тъпа болка в очите
- Напрежение в очите
- Главоболие
- Присвиване на очите
Диагностициране
Далекогледството се открива лесно при очен преглед. Лекарят ще ви помоли да четете от таблица и ако този тест покаже хиперметропия лекарят ще използва ретиноскоп, за да провери как светлината се отразява от ретината. След това ще направи тест с фороптер, за да прецени диоптъра, от който се нуждаете за вашите очила или контактни лещи.
Преглед при възрастни
Хора, които никога не са имали проблеми със зрението е добре да отидат на очен преглед най-късно на 40 години и да посещават офталмолог за контролни прегледи на всеки 2-4 години до навършване на 54 годишна възраст. Между 55 и 64 години очните прегледи трябва да са в интервал от 1 до 3 години, а над 65 е хубаво да проверявате очите си веднъж годишно.
При наличието на диабет, високо кръвно налягане или фамилна обремененост към очни заболявания, очния преглед не бива да се отлага до 40. Възможно е вашия офталмолог да препоръча по-редовни прегледи.
Преглед при деца
Препоръчително е децата да преминат първия си офталмологичен преглед на възраст между 6 месеца и една година. Профилактични прегледи се извършват на възраст 3–3½ години, преди детето да започне училище и на всеки 1–2 години след това.
Ако забележите симптоми касаещи зрението посетете офталмолог при първа възможност. Той ще извърши безболезнен очен преглед с помощта на някои от следните методи:
Капки за очи
Вашия офталмолог може да постави специални капки, които разширяват зениците на очите (черното на окото), за да може обстойно да прегледа ретината.
- Фороптер
Този инструмент измерва рефрактивната грешка или тежестта на проблема. Чрез него офталмологът или оптометристът може да определи как да коригира зрението ви.
- Ретиноскоп
С този инструмент се проверява как светлината се отразява от ретината. Това помага да се опердели дали сте далекогледи или късогледи. Това се извършва основно при прегледи на деца.
Може ли далекогледството да се подобри с времето?
Нормално е очите да се променят с възрастта. Хората над 40 годишна възраст, които страдат от далекогледство, имат нужда от очила за четене на по-ранен етап в живота. Възможно е да се наложи също така да носите очила или контакти лещи за надалече.
Кой е изложен на най-голям риск от далекогледство?
По-голямата част от децата са далекогледи, но често израстват това състояние. С напредване на възрастта хиперопията става по-често срещано състояние. Близо половината население над 65 годишна възраст страда от далекогледство в някаква степен.
Хиперопията може да бъде и наследствена. Ако родителите страдат от далекогледство е много вероятно и децата им да имат хиперопия.
Усложнения
Възрастните обикновено не страдат от усложнения при далекогледство, но някои деца могат да се сблъскат с проблеми като:
- Мързеливо око (амблиопия)
- Кривогледство (страбизъм)
- Забавяне в развитието
- Проблеми с ученето
Лечение
При далекогледството диопъра е положително число, например +3.00. Колкото е по-високо числото, толкова по-силна е лещата. Вашият офталмолог ще ви обясни различните варианти, как работят и кой е най-подходящ за вас.
За коригиране на далекогледство вашия офталмолог ще препоръча очила, контактни лещи или рефрактивна операция.
Очила
Лещите на очилата са лесен начин за коригиране на далекогледство. Те променят начина, по който се фокусира светлината върху ретината (виж фиг. 3). Степентта на далекогледство ще определи какъв вид лещи ви трябват и колко често трябва да носите очилата си.
Контактни лещи
Контактните лещи работят като очилата, като коригират пречупването на светлината. Те са малки и се поставят директно върху очната повърхност. Считат се за безопасни и удобни, а често пъти и по-функционални, но ако страдате от сухо око, алергии и чести очни възпаления може да не са подходящ вариант за вас.
Рефрактивна хирургия
Чрез лазерна рефрактивна хирургия се променя формата на роговицата. Тази процедура може да промени способността на окото да фокусира и да подобри далекогледството. Лазерна in-situ кератомилеза (LASIK) и фоторефрактивна кератектомия (PRK) са сред най-често срещаните методи за рефрактивна корекция. С тяхна помощ може да се намали употребата на очила или контактни лещи, или изцяло да отпадне нуждата от тях.
Превенция
Няма доказан метод за превенция на далекогледство, но можете да поддържате здравето на очите си с няколко лесни стъпки:
- Здравословно хранене
Тъмните листни зеленчуци са много полезни за очите, също както и риба, богата на омега-3 мастни киселини.
- Редовни профилактични прегледи
При редовните профилактични прегледи могат да се открият очни проблеми преди възникване на симптомите.
- Слънчеви очила
Носенето на слънчеви очила защитава очите от вредните слънчеви UV лъчи дори в облачни дни. При избор на слънчеви очила е важно да избираме такива, които спират 99% от ултравиолетовата радиация на слънцето.
- Почивка за очите
Работата с компютър или продължителното четене могат да изморят очите. За да дадем на очите почивка е добре да спазваме правилото 20/20/20 – на всеки 20 минути да поглеждаме към обект, който се намира на приблизително 20 метра разстояние за 20 секунди.
Прогноза
Далекогледството не изчезва без операция, но дори тогава има възможност състоянието да се върне след няколко години.
При употреба на очила или контактни лещи зрението също може да претърпи промени и да се замъгли с времето. Важно е очилата и контактните лещи да се носят с такава честота, колкото е предписано от лекаря. Профилактичните прегледи са много важни за проследяване на далекогледството и навременна корекция при промяна.
Без значение дали страдате от далекогледство можете да се погрижите за доброто здраве на очите като се храните балансирано и предпазвате очите си от слънчевите лъчи. Когато прекарвате дълго време четейки или пред екран не забравяйте да давате редовни почивки на очите. Следвайте съветите на медицинските специалисти и се радвайте на добро зрение.
Изображения: Фондация “Зрение 20/20”
Автор: Фондация “Зрение 20/20”