Кои съставки в козметичните продукти и бюти трендове са опасни за здравето на очите ни?

В желанието си да изглеждаме млади и красиви сме склонни да изпробваме различни продукти и услуги, но дали всички те са безвредни за здравето на очите ни и ако не – какво можем да направим? Някои козметични продукти и бюти тенденции могат да бъдат вредни за очите ни. В следващите редове ще ви запознаем с тези от тях, които крият потенциални рискове за зрението и очите ни. 

Удължаване и сгъстяване на миглите

Удължаването и сгъстяването на миглите представлява процедура, при която се залепят синтетични или естествени косъмчета за естествените мигли. Ако лепилото се озове в контакт с очите може да причини дразнене, зачервяване и инфекция. Освен очната повърхност, лепилото за мигли може да увреди мейбомиевите жлези, които се намират в клепачите. Те представляват мастни жлези, които произвеждат липиди и играят важна роля като предпазват очите от изсъхване. Лепилото за изкуствени мигли може да увреди мейбомиевите жлези по следните начини:

  • Възпаление

Ако лепилото за мигли попадне в окото или се озове в контакт с деликатните тъкани около очите може да причини възпаление. То, от своя страна, може да повлияе върху способността на жлезите да произвеждат липиден секрет, което може да доведе до състояние наречено сухо око. 

  • Запушване

Възможно е лепилото за мигли да запуши отворите на мейбомиевите жлези, което възпрепятства липидния секрет, който те произвеждат, да достигне до повърхността на окото. Това може да доведе до възпалени и подути жлези, което е състояние наречено дисфункция на мейбомиевите жлези (ДМЖ). 

  • Токсичност

Някои лепила за изкуствени мигли съдържат токсични съставки, които могат да увредят нежните мейбомиеви жлези и други тъкани около и в окото. Това може да предизвика множество очни проблеми, включително синдром на сухото око и възпаление на мейбомиевите жлези. 

Вредни съставки в лепилата за изкуствени мигли

Най-често срещаните съствки в лепилата за изкуствени мигли са цианоакрилат, акрилова киселина и формалдехид. Тези съставки могат да увредят както мейбомиевите жлези, така и очната повърхност, зрението и очното здраве като цяло. Нека се запознаем малко по-подробно с тези съставки. 

  • Цианоакрилат

Цианоакрилатът е бързосъхнещо лепило и е основен компонент в повечето лепила за изкуствени мигли. Смята се за безопасна съставка за употреба около очите, но е възможно да предизвика дразнене и зачервяване, ако попадне в контакт с очната повърхност или кожата около очите. Възможно е и възникване на алергична реакция, която може да бъде със силно изразена симптоматика като подуване, сърбеж и затруднено дишане. 

  • Акрилова киселина 

Акриловата киселина е компонент в някои от лепилата за изкуствени мигли и също може да предизвика дразнене и зачервяване, ако попадне в очите. Тази съставка може да раздразни кожата около очите, предизвиквайки сухота и лющене. Продължителното използване на акрилова киселина може да причини и по-сериозни здравословни проблеми, като увреждане на роговицата. 

  • Формалдехид

Формалдехидът е консервант, който понякога присъства в състава на лепилата за изкуствени мигли, за да удължи срока на годност на продукта. Той е силен дразнител за очите и кожата и е силно токсичен за мейбомиевите жлези. Продължителната употреба може да причини алергична реакция, респираторни проблеми и дори рак. 

Перманентна очна линия

Перманентната очна линия известна още като козметична татуировка или микропигментация представлява татуиране на полу-перманентен пигмент върху кожата на клепачите и около очите, за да наподобява очна линия. Макар да изглежда удобна за хората, които не желаят да нанасят очна линия всеки ден, тази процедура крие рискове за очите, ако не бъде извършена правилно. 

Процедурата се извършва с помощта на игли, които вкарват пигмента в кожата около очите. При контакт на иглите или на пигмента с очите може да настъпи травма или инфекция. Освен това пигментите, които се използват за тази техника, съдържат съставки, които могат да предизвикат алергична реакция или други усложнения. 

Има доклади за сериозни странични ефекти свързани с перманентна очна линия, включително подуване, белези и дори загуба на зрение. Рискът от перманентна очна линия може да бъде по-голям, ако процедурата се извършва от неопитен професионалист или ако човекът, който желае процедурата, има вече съществуващо очно заболяване.  Някои офталмолози се опасяват, че перманентната очна линия влияе негативно на мейбомиевите жлези, които произвеждат липид, за да поддържат очите оптимално влажни. Съществува риск при татуирането на пигмента иглата да влезе твърде навътре в кожата или пигмента да мигрира в отворите на мейбомиевите жлези. Това много често води до възпаление и дисфункция на мейбомиевите жлези, причинявайки синдром на сухото око, дразнене и други очни проблеми. 

Ако обмисляте да си направите перманентна очна линия е важно да проучите подробно какво представлява процедурата и да изберете професионалист с голям опит. Обсъдете всички възможни притеснения, които имате относно процедурата с избрания от вас специалист и спазвайте инструкциите му относно възстановителния период, за да минимизирте рисковете от усложнения. 

Важно е да следите състоянието на очите си след процедурата и да потърсите офталмолог, ако възникне дразнене, сухота или други проблеми. Като цяло е добре да дадете приоритет на здравето и фунциите на очите си пред естетическите процедури около очите. 

Инжектиране на филъри под очите

Инжектирането на хиалуронови филъри в зоната под очите може да бъде опасно, ако не се извърши от опитен специалист. Зоната под очите е много деликатна и изисква прецизност при инжектиране на филъри. 

Потенциалните рискове от инжектирането на хиалуронови филъри включват отоци и подуване, инфекция, проблеми със зрението, миграция. 

В някои случаи могат да настъпят сериозни странични ефекти, които да доведат до увреждане на окото от инжектирането на хиалуронови филъри в зоната под очите. Сред тях са:

  • Слепота

Макар и много рядко, инжектирането на филъри в зоната под очите може да доведе до слепота, ако филърът бъде инжектиран в кръвоносен съд, който снабдява окото с кръв. В този случай филърът възпрепятства кръвотока към окото, което води до перманентна загуба на зрение. 

  • Зрителни проблеми

Инжектирането на филъри твърде близо до окото може да предизвика зрителни проблеми, тъй като филърът може да притисне оптичния нерв или да запуши дренажната система на окото, което води до задържане на течност и повишаване на вътреочното налягане. 

  • Инфекция

Винаги съществува риск от инфекция при всички инжекции и околоочната зона не е изключение. Инфекцията може да предизвика подуване, зачервяване и болка. Възможно е да се наложи антибиотично лечение. 

  • Миграция

Филърите могат да мигрират от зоната, в която са били инжектирани към други части на лицето, включително очите. Това причинява бучки, неравности и други проблеми.

Цветни контактни лещи

Цветните контактни лещи са популярна тенденция и имат за цел да променят цвета на очите. Ако са изработени от нискокачествени материали или не пасват добре на окото могат да причинят инфекции, язви на роговицата и дори перманентна загуба на зрение. 

Спирала за мигли

Спиралата за мигли е продукт, който подчертава миглите и се използва ежедневно от много хора по света. За съжаление някои спирали, особено водоустойчивите, съдържат вредни съставки, като формалдехид, парабени, пропилен гликол, парфюм, карбоново черно и полиетилен гликол (PEG), които могат да доведат до дразнене в очите, зачервяване, алергии, конюнктивит, зрителни проблеми и дори слепота в някои крайни случаи. 

Съставки, които се смятат за безопасни за очите в спиралите за мигли са вода, пчелен восък, железни оксиди, рициново масло и пантенол. 

Грим за очи

Продуктите за макиаж могат да съдържат консерванти и химикали, които дразнят очите, особено ако се нанасят прекалено близо до окото. 

Вредни съставки в грима за очи

  • Парабени – причиняват кожни раздразнения и алергични реакции
  • Формалдехид – причинява раздразнение на кожата и очите. При продължителна употреба е канцерогенен. 
  • Фталати – причиняват дразнене на очите, кожата и са ендокринни дисруптори. 
  • Карбоново черно – този пигмент причинява дразнене на очите и може да доведе до загуба на зрение, ако се озове в окото. 
  • Ретинил палмитат – този дериват на витамин А може да причини дразнене и е свързан със завишен риск от рак на кожата при излагане на слънце. 
  • Бутилиран хидроксианизол (ВНА) и бутилиран хидрокситолуен (ВНТ) – това са синтетични антиоксиданти, които могат да причинят дразнене на очите и кожата. 
  • Феноксиетанол – това е консервант, който се среща често в козметичните продукти, включително тези предназначени за употреба в околоочната зона. Счита се за безопасен за употреба в малки количества, но въпреки това не са изключени реакции при някои хора. Когато попадне в контакт с очите може да предизвика дразнене, зачервяване, парене и щипене, защото нарушава естественото овлажняване на очите. Възможни са и по-сериозни алергични реакции като подуване и сърбеж при продължителна употреба. 

Съставки, които се считат за безопасни за употреба в зоната на очите

  • Мика (Mica) – тоси естествен минерал се използва в сенките за очи и очни линии заради бляскавия си ефект. 
  • Железни оксиди – тези пигменти се използват често в грима за очи и се смятат за безопасни. 
  • Титаниев диоксид – това е минерална слънцезащитна съставка, която се влага в гримовете за предпазване на кожата  от вредните ултравиолетови лъчи и за повече покривност на продукта. 
  • Токоферол (витамин Е) – тази съставка често се използва като антиоксидант и овлажнител в грима за очи. 
  • Каолинова глина – тази естествена съставка се използва често в сенките за очи, за да абсорбира излишната мазнина и да придаде гладка текстура. 
  • Масло от жожоба – това естествено масло се използва често в очния грим за подхранване и овлажняване на кожата.
  • Пчелен восък – пчелния восък се използва често в очните линии и спирали за мигли  за постигане на по-гладка текстура на продукта. 

 

Когато избирате козметични продукти е добре да четете етикетите със състава на съответния продукт, за да избегнете потенциални проблеми с очите и кожата около тях. 

Брокат

Брокатът се използва често в продуктите за макиаж, но може да е опасен, ако попадне в окото. Брокатените частици могат да надраскат роговицата и да причинят дразнене и инфекции. 

Съществуват по-безопасни варианти от класическия брокат, например:

  • Биоразградим брокат – този брокат е произведен от растителни материали, които се разпадат по естествен път в природата, което го прави по-екологично чист вариант. Също така е по-малко вероятно да предизвика раздразнение на очите от традиционния пластмасов брокат. 
  • Минерален брокат – този вид брокат се прави от естествени минерали, като мика и е по-малко вероятно да причини дразнене на очите. 
  • Течни брокатени сенки за очи – този вид сенки за очи обикновено имат по гладка текстура от традиционните брокатени сенки за очи и е по-малко вероятно да предизвикат дразнене на очите. Освен това се нанасят по-лесно от прахообразния брокат. 
  • Брокатена очна линия – ако искате да добавите блясък към очния ви грим може да обмислите брокатената очна линия. Тя е по-безопасна алтернатива от традиционните сенки с брокат. 

Въпреки, че тези варианти се смятат за по-безопасни за очното здраве е важно да нанасяте продуктите внимателно и да избягвате попадането им в очите. Четете внимателно етикетите и спазвайте инструкциите за употреба.

За да защитите очите си от потенциални опасности е важно да използвате висококачествени и хипоалергенни козметични продукти. Не споделяйте гримовете си с други хора, мийте ръцете си преди да нанасяте грим и почиствайте четките и апликаторите си за грим след всяка употреба. Ако усетите дразнене или дискомфорт в очите премахнете грима си и не се колебайте да потърсите медицинска помощ при нужда. 

Кои съставки в бялата козметика са вредни за очите ни?

Някои козметични съставки могат да повлияят на очното здраве като причинят дразнене, сухота или други проблеми с очите. В следващите редове ще споделим с вас някои от тях.

Ретиноиди

Ретиноидите  често се използват в продуктите против стареене и други козметични продукти, но са дразнещи за кожата около очите и ако попаднат в очите могат да причинят зачервяване, парене и други раздразнения. 

Защо ретиноидите са вредни за очите?

Ретиноидите са дериват на витамин А и често се влагат в козметични продукти за лечение на акне, анти ейдж продукти и за подобряване на текстурата и вида на кожата, но при неправилна употреба могат да доведат до проблеми със здравето на очите. 

Един потенциален риск свързан с употребата на ретиноиди е потенциала им да предизвикват фоточувствителност, което може да доведе до увреждане на ретината (чувствителната на светлина тъкан намираща се в задната част на окото). Продължителното излагане на ултравиолетова радиация може да предизвика оксидативен стрес и да увреди клетките в ретината, което може да причини загуба на зрение с времето. 

Прекомерната употреба на ретиноиди се свързва със синдром на сухото око, изтъняване на роговицата и други проблеми с очната повърхност, които причиняват дискомфорт и се отразяват на зрителната острота. 

Използвайте продуктите с ретиноиди в съответствие с предписанието на лекар или обучен козметик. Избягвайте прекомерното излагане на слънце и носете слънчеви очила когато сте навън. 

Алфа-хидрокси киселини (АНА’s) 

Алфа-хидрокси киселините са вид ексфолииращи киселини, които се използват в бялата козметика с цел изглаждане и озаряване на кожата, но те могат да бъдат силно дразнещи за околоочната зона и ако влязат в контакт с очите причиняват зачервяване, парене и др. 

Как алфа-хидрокси киселините влияят на очите?

Алфа-хидрокси киселините са група естествени или синтетични киселини, които се използват често в козметични продукти с цел ексфолиация на кожата, намаляване на фините линии и бръчки и подобряване на тена и текстурата на кожата. Считат се за безопасни за употреба върху кожата, но при контакт с очите могат да предизвикат дразнене и увреждане. 

Когато се нанасят алфа-хидрокси киселини в зоната около очите могат да причинят щипене, парене, зачервяване или изсъхване на кожата, което може да се разпространи към самите очи. Освен това, ако не изплакнете киселините старателно те могат да мигрират към очите и да предизвикат дразнене, сухота или увреждане на роговицата (прозрачната външна част на окото). 

В редки случаи и при висока концентрация на алфа-хидрокси киселини може да се стигне до химическо изгаряне на кожата и на очите, което да доведе до болка, загуба на зрение или перманентно увреждане на очите. 

За да минимизирате риска за очите си при употреба на алфа-хидрокси киселини избягвайте нанасянето на тези продукти директно върху клепачите и околоочната зона. След нанасяне на продукта си измийте ръцете, за да се предпазите от случайно попадане на продукт в очите. При попадане на алфа-хидрокси киселини в очите изплакнете обилно с вода и потърсете лекарска помощ, ако симптомите не отшумят. 

Парфюми

В състава на много козметични продукти се влагат парфюми, за да са по-привлекателни за потребителите, но те също могат да бъдат дразнещи за очите и да придизвикат зачервяване, сърбеж и др.

Защо парфюмите са вредни за очите?

Парфюмите могат да дразнят очите, а в някои случаи да предизвикат по-сериозни очни проблеми. Рисковете зависят от вида парфюм и индивидуалнатата чувствителност към него. 

Някои парфюми съдържат химикали, които предизвикват дразнене, зачервяване, сърбеж и парене на очите, особено ако влязат в директен контактс очите. Възможни са също така алергични реакции, които водят до по-сериозни симптоми като подуване, сълзене и замъглено зрение. 

Парфюмите присъстват в множество козметични продукти, което увеличава риска от попадането им в очите. Когато използвате продукти с парфюм внимавайте да не попадат в очите и си мийте ръцете след употребата им. 

Хората, които имат чувствителност към парфюми са с по-висок риск от развитие на проблеми с очите и може да имат нужда да взимат допълнителни мерки, за да минимизират контакта си с парфюми. 

Консерванти 

Консервантите в продуктите за кожа могат да удължат срока им на годност, но също като гореспоменатите съставки са дразнещи за очите и често причиняват зачервяване и сърбеж. 

Консервантите се влагат в много продукти за грижа за очите, като например очни капки и разтвори за контактни лещи с цел предотвратяване на бактериален и гъбичен растеж и за удължаване срока на годност. Те са необходими за безопасността и ефикасността на продуктите, но някои от тях могат да бъдат дразнещи и дори вредни за очите, особено при продължителна употреба. 

Един от най-често използваните консерванти е бензалкониев хлорид (ВАК), който ефективно елиминира микроорганизми, но в същото време е токсичен за клетките на очната повърхност и може да причини синдром на сухото око, възпаление и увреждане на роговицата при продължителна употреба. Други консерванти, които могат да предизвикат очни проблеми включват тимерозал, който причинява раздразнение на очите и алергични реакции и хлорхексидин, който също причинява очни раздразнения и чувствителност. 

Безопасни за очите консерванти

  • Пурит 

Пуритът е консервант, който се произвежда от стабилизиран оксихлоро-комплекс, който се разпада на естествени компоненти на сълзите, когато бъде изложен на светлина. Смята се за безопасен и ефективен и често се използва в очни капки и разтвори за лещи. 

  • Поликвартениум-1

Поликвартениум-1 е консервант, който често се влага в капки за очи и разтвори за контактни лещи и е ефективен срещу широк спектър микроорганизми. Приема се за безопасен за употреба в околоочната зона. 

  • Сорбинова киселина

Сорбиновата киселина е естествен консервант, който често се използва в капките за очи и разтвори за контактни лещи. Доказано ефективен срещу бактерии и гъбички и се смята за безопасен за очите. 

  • Натриев перборат

Натриевият перборат е консервант, който често се използва в производството на разтвори за контактни лещи. Той е ефективен срещу микроорганизми и е безопасен за употреба в зоната около очите. 

Слънцезащитни химикали

Слънцезащитните продукти съдържат съставки, които могат да се абсорбират в кожата и да увредят очите, ако попаднат в контакт с тях. Те причиняват парене, зачервяване и други очни проблеми. 

Вредни съставки в слънцезащитните продукти

  • Оксибензон

Оксибензонът е химическа слънцезащитна съставка, която се абсорбира в тялото и има причинява хормонални промени. На очите причинява дразнене, щипене или парене. 

  • Ретинил палмитат 

Ретинил палмитат е форма на витамин А, който понякога се влага в слънцезащитните продукти с цел антиоксидантна защита, но той може да е силно дразнещ очите и да причини щипене или парене. 

  • Парфюми

Парфюмите често се добавят към слънцезащитни продукти за по-добър аромат или текстура, но, както споменахме по-горе те причиняват дразнене на очите, щипене и парене. 

  • Алкохол 

Някои слънцезащитни продукти съдържат алкохол, който може да предизвика дразнене и изсушаване на очите. 

Не всички алкохоли са вредни за кожата и очите. Има различни видове алкохоли, които се използват в козметични продукти и някои от тях могат да бъдат полезни за здравето на кожата и очите. 

Например, мастните алкохоли като цетил алкохол и стеарил алкохол се използват често в козметичните продукти като емолиенти и сгъстители. Те не са вредни за кожата или очите и се приемат за безопасни за употреба. 

От друга страна имаме алкохоли като етанол и изопропил алкохол, които могат да увредят кожата и очите, ако се използват във високи концентрации или за продължителен период от време. Тези алкохоли могат да предизвикат изсушавне, раздразнение и увреждане на естествената бариерната функция на кожата. 

Що се отнася до очите се препоръчва да се избягват продукти, които съдържат висока концентрация на алкохол, тъй като това може да доведе до сухота, раздразнение и щипене.

Най вредните алкохоли, които може да сложите в близост до очите си са:

  • Денатуриран алкохол

Денатурирания алкохол често се използва в козметичните продукти като разтворител или сгъстител, но е силно изсушаващ и може да причини щипене или парене на очите. 

  • Изопропил алкохол

Изопропил алкохол се използва често в хигиенните продукти като дезинфектант или разтворител. Той е изсушаващ за очите и кожата и може да причини щипене и парене.  

  • Етанол 

Етанолът е вид алкохол, който често се използва в козметичните продукти като разтворител или консервант. Може да причини сухота, дразнене, щипене и парене на очите и кожата. 

Ако имате чувствителни очи е препоръчително да избягвате тези съставки когато избирате слънцезащитни продукти. 

Съществуват слънцезащитни продукти, които са безопасни за употреба в околоочната зона и не предизвикват раздразнение или други нежелани реакции. Често пъти тези продукти са отбелязани като “офталмологично тествани” или “безопасни за очите”. 

Съставки в слънцезащитните продукти, които са безопасни за очите

  • Цинков оксид

Цинковият оксид е минерална слънцезащитна съставка, която ефективно блокира UVA и UVB лъчите. Често се използва в слънцезащититни продукти предназначени за чувствителна кожа и е много малко вероятно да причини раздразнение. 

  • Титаниев диоксид

Титаниевият диоксид е друга минерална слънцезащитна съставка, която ефективно спира UVA и UVB лъчите. Също като цинковия оксид е много малко вероятно да предизвика раздразнение. 

  • Авобензон

Авобензонът е химична слънцезащитна съставка, която също ефективно блокира UVA лъчите. Често пъти се използва в комбинация с други слънцезащитни съставки, за да се постигне широкоспектърна защита. 

  • Октиноксат 

Октиноксатът е химична слънцезащитна съставка, която ефективно блокира UVB лъчите. Използва се най-често в комбинация с други слънцезащитни филтъри за посигане на широкоспектърна защита. 

Когато нанасяте слънцезащитни продукти около очите е важно те да не попадат в тях, тъй като това може да причини раздразнение и други нежелани ефекти. Важно е слънцезащитата да се подновява редовно, за да можете да огигурите адекватна защита от вредните ултравиолетови лъчи. 

Кои козметични съставки са безопасни за здравето на очите?

Има съставки в козметичните продукти, които се приемат за безопасни за очното здраве и цялостния вид на кожата около очите. Сред тях са:

Хиалуронова киселина – хиалуроновата киселина помага хидратацията на кожата, което намалява видимите фини линии и бръчки около очите. 

Витамин С – този антиоксидант подпомага изсветляването и изравняването на тена, което може да намали тъмните кръгове около очите и прави кожата да изглежда по-сияйна. 

Ниацинамид – тази съставка помага за заздравяването на кожната бариера и за намаляване на фините линии и бръчки около очите. 

Кофеин – кофеинът намалява подпухналостта и тъмните кръгове като свива кръвоносните съдове и намалява възпалението. 

Серамиди – тези липиди също подпомагат заздравяването на кожната бариера и задържат влагата в кожата, което помага за намаляване на фините линии и бръчките около очите. 

Пептиди – пептидите са аминокиселинни вериги, които стимулират производството на колаген и помагат изглаждането на фините линии и бръчки около очите. 

Въпреки полезните си свойства е възможно да се появи раздразнение от някоя от съставките, затова е добре да правите тест за поносимост на ръката си преди да започнете употребата на нов продукт. 

Мигрират ли козметичните продукти?

Да, козметичните продукти могат да мигрират, което означава, че могат да се преместят от мястото където са нанесени към други части на лицето, включително очите. Това се случва, ако продуктът е нанесен твърде близо до очите или при нанасяне на твърде голямо количество, което пречи на продукта да се абсорбира в кожата напълно и може да попадне в очите при допир. 

Когато козметичните продукти мигрират в очите могат да причинят дразнене, зачервяване и други очни проблеми. Това се отнася особено за продуктите, които съдържат силни дразнители или химикали като ретиниоди или алфа-хидрокси киселини, тъй като те са особено дразнещи за деликатната кожа около очите и околоочните тъкани. 

За да намалите риска от попадане на козметични продукти в очите трябва да внимавате при нанасянето им и да не ги нанасяте твърде близо до околоочната зона. 

Продуктите, които са предназначени за нанасяне в околоочната зона, като околоочни кремове и серуми, е по-вероятно да мигрират до очите от продукти, които се нанасят в други зони на лицето. Определящи фактори за миграцията на козметичните продукти са близостта на продукта до очите и количеството му. 

Трудно може да се определи точно колко надалеч мигрират продуктите, тъй като при различните кожи и продукти е различно, но е препоръчително да нанасяте козметичните продукти на разстояние около 1.5 см от очите, за да се намали риска от миграция на продукта и потенциални очни раздразнения. Не забравяйте да оставите продуктите да се абсорбират напълно в кожата преди да пипате или търкате очите си. 

За да минимизирате риска от очно раздразнение и други очни проблеми свързани с козметичните продукти за грижа за кожата трябва да избирате продукти със състав предназначен конкретно за употреба в околоочната зона и да избягвате попадане на продукт в очите. Използвайте нежни продукти за грижа за кожата с изчистен състав и мийте ръцете си преди да нанасяте продукти на лицето си.  

Автор: Фондация “Зрение 20/20”

Снимки: iStockphoto.com

Кои съставки в козметичните продукти и бюти трендове са опасни за здравето на очите ни?
Към началото