Синдром на сухото око

Какво е Синдром на сухото око?

Синдром на сухото око е често срещано състояние, което се причинява от неспособността на очите да произвеждат достатъчно количество сълзи или когато сълзите са с лошо качество и се изпаряват твърде бързо.

Нашите очи разчитат на сълзи, за да ги поддържат влажни и да им дадат комфорт, за да остане зрението ни ясно. Това означава, че когато имаме проблем със сълзите това може да доведе до много неприятни симптоми. Сухото око се предизвиква от различни фактори, включително нестабилен слъзен филм, което води до бързо изпаряване. Въпреки че може да не забелязвате, очите ви поддържат постоянен слъзен филм на повърхността си, което е основна част от поддържането на очите здрави, а зрението ясно. Този тънък слой сълзи отмива прах, мръсотия и други замърсители, които могат да увредят роговицата и да доведат до развитие на инфекция.

Синдромът на сухото око засяга между 5 и 50% от световното население и може значително да влоши качеството на живот на хората, страдащи от него. Жените са по-предразположени към развитие на заболяването от мъжете, а превенцията се оказва ключова за овладяване на състоянието според множество проучвания. Симптомите могат да бъдат разнообразни и да затруднят изпълнението на ежедневни дейности като четене, шофиране или работа с компютър. 

Хроничното сухо око може да доведе до зрителни проблеми като размазано зрение или затруднения с фокусирането. Дискомфортът и болката свързани с това заболяване могат дори да причинят и емоционален стрес.

Симптоми 

Има много симптоми асоциирани към синдром на сухото око и те включват:

    • Усещане за парене или сърбеж
    • Болки в очите
    • Чувство за тежест в очите
    • Възпалени очи
    • Уморени очи
    • Влакнест секрет
    • Усещане за сухота в очите
    • Зачервяване на очите
    • Замъглено зрение
    • Чувствителност към светлина
    • Усещане за чуждо тяло в очите
    • Сълзящи очи
    • Затруднение при употреба на контактни лещи
    • Затруднено шофиране нощно време

Един от основните симптоми за наличие на сухо око е усещането за сухота и драскане на очите, което може да е много неприятно и дори болезнено. Синдромът на сухото око може да причини сърбеж, парене, зачервяване, фоточувствителност и дори сълзене. При тежки случаи е възможно повърхността на окото да бъде наранена, което води до драскотини и язви на роговицата, а това е изключително болезнено и изисква спешна медицинска помощ. При наличие на болка и дискомфорт в очите е необходимо да се посъветвате с очен лекар, за да бъде установена причината за болката и да бъде назначено подходящо лечение.

Колкото и странно да звучи сълзящите очи също могат да бъдат симптом на сухо око. Това се случва, защото неадекватен слъзен филм на повърхността на очите може да причини свръхпродукция на водния компонент на сълзата като защитен механизъм. Това “рефлекторно разкъсване” може да помогне за премахването на мръсотия или други замърсители, но тъй като произведените сълзите са прекалено водни те се изпаряват бързо и не могат да облекчат сухо око.

Нормалните сълзи са съставени от три компонента:

  • Липиден слой (мазна субстанция, наречена мейбум), който представлява най-външния слой на сълзата. 
  • Воден слой, който се намира по средата на сълзата. 
  • Муцинов (подобно на слуз), който е най-вътрешния и най-близо до окото слой на сълзата. 

Всичките три компонента са важни части от състава на сълзата.

Мейбумът предпазва слъзния филм от прекалено бързо изпаряване. Муциновия слой помага да се задържи сълзата на повърхността на окото и да се разпредели равномерно на тънък, равен слой, а водния слой по средата помага да подхрани роговицата и да поддържа дебелината на слъзния филм. Тези три компонента се произвеждат от три различни източника върху или близо до очите.

Мейбумът се произвежда от мейбомиеви жлези, които са разположени в клепачите. Водният слой се произвежда от слъзните жлези, които са разположени зад външните ръбове на горните ни клепачи. Муциновият компонент се произвежда от бокаловидните клетки в конюнктивата, която покрива склерата (бялата част) на очите.

Ако някой от тези компоненти или техните източници имат проблем, това може да окаже влияние на качеството на сълзите и да причини сухо око. Сухо око най-често се причинява когато очите не успяват да произведат трите компонента в правилното количество или качество, като резултатът е лошо качество на сълзите. Причината за сухото око ще определи необходимото лечение.

Причини

Сухото око е често срещано и зачестяващо състояние. Има много различни фактори, които могат да повишат риска от развитие на сухо око. В следващите редове ще ви запознаем с най-честите причини за развитие на сухо око. 

Възраст

С напредването на възрастта и очите стареят и могат да станат по-предлазположени към проблеми. Сухо око може да се развие във всяка възраст, но е най-често срещано при хора над 50 годишна възраст.

Пол

Жените са по-предразположени към развитие на сухо око. Жените в менопауза е по-вероятно да развият сухо око от мъжете на същата възраст. Най-вероятната причина менопаузпата да бъде рисков фактор за развитие на сухо око са хормоналните промени. При бременност също се наблюдава промяна в нивата на хормоните в женския организъм, което може да доведе до временно или перманентно сухо око. В повечето случаи симптомите отшумяват след раждане и нормализиране на хормоните. 

Медицински състояния

Някои систематични заболявания като диабет, лупус, болести на щитовидната жлеза, ревматоиден артрит и синдром на Сьогрен могат да допринесат за проблеми, свързани със сухо око.

Също така, състоянието е често срещан страничен ефект на много сезонни алергични реакции.

Лекарства

Някои медикаменти, като антихистамини, деконгестанти, антидепресанти и противозачатъчни хапчета могат да причинят синдром на сухото око като страничен ефект. 

Околна среда

Наличието на суха, ветровита или прашна околна среда, също както и климатизацията и отоплението в затворените помещения могат да допринесат за по-бързото изпаряване на сълзите и да причинят симптоми на сухо око. Това се отнася и за хората, които често летят със самолет, тъй като въздухът в авиационните машини е изключително сух, което може да причини и влоши симптомите на сухо око.

Очни операции

Сериозни симптоми на сухо око може да причини състояние наречено лагофталм, при което клепачите не се затварят напълно при мигане или сън. Лагофталм обикновено се развива с напредване на възрастта, но може да се появи при пациенти, които са се подложили на козметична блефаропластика или други козметични операции на очите.

Някои хирургични интервенции като LASIK (лазерна операция за корекция на зрението) и катарактална хирургия могат да причинят временно или перманентно сухо око. 

Прекомерна употреба на компютър

Когато се взираме в компютърен екран или използваме смартфоните си или друго дигитално устройство започваме да мигаме по-рядко, като така причиняваме състояние наречено синдром на компютърното зрение. Това причинява повече изпаряване на сълзата и увеличава рискът от развитие на сухо око. Най-добрия начин да поддържате очите си влажни докато работите с дигитални устройства е да следвате правилото 20/20/20 – на всеки 20 минути трябва да направите 20 секундна почивка и да гледате обект, който се намира на поне 20 метра разстояние от вас.

Употреба на контактни лещи

Не винаги е лесно да се прецени доколко носенето на контактни лещи допринася за проблеми със сухо око, но причината, поради която пациенти преустановяват носенето на контактни лещи е дискомфорт.

Пушене

Пушенето може да причини множество здравословни проблеми и да повиши шанса за развитие на сухо око. Пушенето също така е свързано с повишен риск за развитие на сериозни очни проблеми като макулна дегенерация, катаракта и увеит.

Усложнения при сухо око

Хората страдащи от синдром на сухото око са изложени на по-голям риск от развитие на други усложнения. Те могат да бъдат:

Очни инфекции

Хората със сухо око са изложени на по-голям риск от развитие на очни инфекции отколкото хората без сухо око. Сълзите защитават очната повърхност от инфекции, затова без адекватно количество висококачествени сълзи очите ни са по-уязвими на инфекции.

Наранявания на очната повърхност

Нелекуваното сухо око може да направи очите уязвими към различни сериозни проблеми, включително:

  • Възпаление на очите
  • Наранявания на роговицата
  • Язви на роговицата
  • Други проблеми със зрението

Превенция 

За да се избегне развитието на сухо око и да се облекчат симптомите на това състояние могат да се предприемат следните действия:

Топлина и суплементиране

Сълзите имат нужда от мейбум, който се произвежда от мейбомиевите жлези в клепачите ни, за да ги пази от прекалено бързо изпаряване. Дисфункцията на мейбомиевите жлези (ДМЖ) е състояние при което клепачите не могат да произведат необходимото количество или качество мейбум, причинявайки сухо око поради бързо изпаряване. Този вид сухо око е най-често срещаната причина за състоянието. Проучванията показват, че 70% от случаите на сухо око са причинени от дисфункция на мейбомиевите жлези.

Други проучвания сочат,че висококачествените Омега 3 мастни киселини в триглицеридна форма и съотношение 2:1 EPA (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина) подхранват и поддържат правилната функция на Мейбомиевите жлези.

Топлината е ефективно лечение за ДМЖ, защото размеква мейбумът, позволявайки му да се изтича по-свободно. Това от своя страна позволява на очите да създадат по-издръжлив мазен филм на повърхността на сълзите, което забавя скоростта на изпаряване на сълзите.

Прилагането на топлина и правилното суплементиране могат да намалят изпаряването на сълзите, подобрявайки симптомите на сухо око с времето.

Редовно мигане

Редовното мигане помага за разпространението на сълзите по очната повърхност и тяхното овлажняване. 

Овлажнител за въздух

Добавянето на влага във въздуха, когато той е сух може да предпази очите от изсъхване. 

Защита

При излагане на сухи, прашни или ветровити климатични условия е важно да носите очила, за да предпазите очите си от неблагоприятните условия на външната среда. 

Редовни почивки 

Когато работите на компютър или друго дигитално устройство е важно да правите редовни почивки на очите, като отмествате поглед от екрана. Спазвайте правилото 20/20/20 – на 20 минути вдигайте поглед от екрана за 20 секунди и гледайте към обект, който се намира на 20 метра (например далечно дърво). Това ще помогне за намаляване на напрежението в очите и сухотата.

Лечение

Лечението на синдрома на сухото око обикновено зависи от причината довела до това състояние и тежестта на заболяването. Съществуват различни методи за лечение, някои от които са:

Изкуствени сълзи

Изкуствените сълзи представляват очни капки, които помагат за облекчаване на симптомите на сухо око и дискомфорта като овлажняват повърхността на очите. 

Противовъзпалителни капки за очи

При някои случаи на сухо око лекарите изписват противовъзпалителни очни капки, за да намалят възпалението и по този начин да подобрят производството на сълзи. 

Точкови тапи

Точковите тапи представляват малки тапи, които се слагат в слъзните канали, за да не се дренират сълзите прекалено бързо, като по този начин се цели задържането на сълзите за по-дълго време върху очната повърхност.

Експресия на мейбомиевите жлези

Това е процедура, при която офталмолог прилага лек натиск на клепачите, за да прочисти каналите на мастните жлези от запушвания. Най-добри резултати се постигат когато експресията на жлезите се комбинира с предварително леко загряване на клепачите с компреси със суха топлина, IPL или друго.  

Промяна на начина на живот

Промени в диетата, спиране на пушенето, приемането на хранителни добавки и намаляване на излагането на външни фактори може да намали симптомите на сухо око. 

Хирургия

При по-тежки случаи на синдром на сухото око може да се приложи операция за затваряне на слъзния канал или трансплантация на стволови клетки за регенериране на жлезите, произвеждащи сълзи в зависимост от конкретния случай и тежестта на заболяването. 

IPL

Лечението на сухо око с IPL (импулсна светлина с висок интензитет) е относително ново и се прилага в случаите на сухо око поради дисфункция на мейбомиевите жлези. С помощта на IPL се отварят каналчетата на жлезите, които произвеждат мейбум (мастен секрет, който предотвратява прекалено бързото изпаряване на сълзите). Освен това лечението с IPL помага за подобряване на качеството на сълзите и намаляване на бактериите по клепачите, които могат да причинят възпаление на очите, ако популацията им се разрасне прекомерно. 

IPL най-често се използва в комбинация с други методи за лечение (изкуствени сълзи или други очни капки по преценка на лекуващия лекар) за облекчаване на симптомите на сухо око. IPL терапията е неинвазивна процедура, която обикновено отнема не повече от 30 минути и се извършва в лекарски кабинет. 

Тиксел

Друга апаратна терапия, която има потенциал да повлияе на синдрома на сухото око е Tixel. Tixel е неинвазивна технология за възстановяване на кожата, която използва нагрята метална пластина с миниатюрни пирамиди, за да достави топлинна енергия върху кожата. Топлинната енергия предизвиква микро наранявания върху кожата, които стимулират производството на колаген и еластин. 

За лечението на сухо око Tixel се прилага върху клепачите, за да стимулира мастните жлези в клепачите, което може да подобри качеството на сълзите и да намали сухотата. 

Tixel е сравнително нова технология, но някои изследвания показват обещаващи резултати от употребата му за лечение на синдрома на сухото око.

Микрониидълинг

Микрониидълингът представлява устройство с малки игли, които правят малки пункции в кожата. Това стимулира производството на колаген и може да подобри цялостната визия на кожата. За лечението на сухо око микрониидълинга се използва, за да се доставят локални медикаменти за очите или жлезите в клепачите чрез кожата. 

Синдром на сухото око
Към началото