Конюнктивит е състояние, при което има раздразнение на конюнктивата причинено от инфекция или алергия. Очите са зачервени и подпухнали и често пъти състоянието е придружено от лепкав секрет. Възможно е само едното или и двете очи да бъдат засегнати. Някои видове конюнктивит са силно заразни и могат лесно да се предават от един човек на друг.
Конюнктивитът е най-често срещаното очно заболяване. Острия конюнктивит се среща най-често сред бебета, деца в училищна възраст и възрастни над 60 години. Най-разпространения вид конюнктивит е вирусния.
Какво причинява конюнктивит?
Конюнктивит може да бъде причинен от вирус, бактерия или алергия. Бактериалния и вирусния конюнктивит се предават лесно от човек на човек, за разлика от алергичния конюнктивит, който не е заразен.
Симптоми
- Усещане за чуждо тяло в окото
- Зачервени очи
- Парене
- Сърбеж
- Болка (най-често при бактериалната форма на заболяването)
- Сълзящи очи
- Подпухнали клепачи
- Замъглено или размазано зрение
- Свръхчувствителност към светлина
- Обилно секретиране от засегнатото око, гурели или гъст жълт секрет от очите, от който миглите залепват.
Видове конюнктивит
Вирусен конюнктивит
Вирусния конюнктивит е най-често срещания вид. Той е много заразрен и често се разпространява в училища, детски градини, градски транспорт и обществени места. Между 65% и 90% от случаите на вирусен конюнктивит са причинени от аденовируси. Често пъти вирусния конюнктивит се асоциира с инфекция на горните дихателни пътища и възпалено гърло. Симптомите на вирусен конюнктивит включват парене, зачервяване, секрет, сълзене и сърбеж. Обикновено инфекцията засяга едното око, но може лесно да се пренесе и на другото.
Вирусния конюнктивит обикновено отминава сам и не се нуждае от допълнително лечение. За облекчаване на симптомите се използват антихистамини и стабилизатори на мастните клетки.
Бактериален конюнктивит
Също като вирусния, бактериалния конюнктивит е силно заразен. Причината за развитието на този вид конюнктивит е бактерия. Симптомите са подпухнали и зачервени очи с обилен лепкав секрет, но при някои бактериални инфекции секретът може да е малко или изобщо да липсва. Обикновено симптомите възникват първо на едното око, но могат за засегнат и другото в рамките на 2–5 дни. Обилното секретиране води до залепване на клепачите, особено след сън. Драскащо усещане или чувство за чуждо тяло в окото са типични симптоми.
Причините за развитие на бактериален конюнктивит обикновено са стафилококови, стрептикокови или хемофилус бактериални култури, които също така могат да причинят възпалено гърло. По-рядко причинителят за инфекцията може да бъде хламидиална инфекция.
Алергичен конюнктивит
Алергичния конюнктивит представлява възпаление на конюнктивата причинено от алергична реакция към някакъв алерген като полени, животни, цигарен дим, хлор или друг алерген от околната среда. Причината е свръхпроизводство на хистамин в тялото. Този конюнктивит не е заразен. Симптомите на алергичен конюнктивит са сърбящи, зачервени и насълзени очи, а клепачите могат да бъдат подпухнали.
Студени компреси и изкуствени сълзи могат да облекчат дискомфорта в повечето случаи, но при по-тежка проява на алергичен конюнктивит може да се наложи лечение с нестероидни противовъзпалителни или антихистаминови очни капки. При наличие на персистиращ алергичен конюнктивит е възможно лекарят да назначи лечение със стероидни капки за очи.
Химичен конюнктивит
Химични изгаряния на очите с алкална или киселинна субстанция могат да доведат до конюнктивит. Алкалните изгаряния са по-тежки от киселинните. Средните изгаряния причиняват конюнктивит, докато тежките изгаряния могат да причинят побеляване на роговицата. При установяване на химично изгаряне се прави промивка на окото, докато нивата на pH достигнат граници между 6 и 8. Анастетични очни капки могат да бъдат приложени с цел обезболяване. Възможно е лекарят да предпише лекарствено средство за локално приложение в окото.
Разпространение
Бактериалния конюнктивит е най-силно разпространен през месеците от декември до април, вирусния конюнктивит е в своя пик през летния сезон, а алергичния се наблюдава най-често през пролетно-летния период.
Бактериалния и вирусния конюнктивит могат да са много заразни. Начините за предаване на заразата са:
- Директен контакт със заразен човек, обичайно при контакт ръка–око.
- Разпространение на съществуваща бактериална инфекция в носа и синусите.
- Лоша хигиена на контактните лещи. Контактни лещи, които не пасват добре на окото, също както и цветни контактни лещи са сред рисковите фактори за развитието на конюнктивит.
Децата са в най-голям риск от заразяване с бактериален или вирусен конюнктивит, заради близкия контакт с много други деца в училище или детската градина и не дорбе изградени хигиенни навици.
Лечение
Лечението на конюнктивит обикновено зависи от вида на инфекцията.
При наличие на вирусна инфекция няма специфично лечение. Имунната система на тялото се бори сама с инфекцията. Студените, мокри компреси могат да облекчат симптомите и да създадат комфорт на очите.
При наличието бактериален конюнктивит е възможно вашия офталмолог да предпише антибиотични капки за очи, в зависимост от сериозността на симптомите. Антибиотичните капки не лекуват конюнктивит, причинен от вирус или алергия.
Обикновено конюнктивитът отминава в рамките на 1-2 седмици, но ако симптомите продължават след този период или се задълбочават е наложително посещението при офталмолог, който да провери дали състоянието не представлява по-сериозен проблем.
Превенция
Най-добрата превенция е добрата хигиена. Добре е да се избягва търкането на очите с мръсни ръце. Ваксинация срещу Хемофилус инфлуенце, пневмокок и менингокок също са ефективни методи за предпазване от някои видове конюнктивит.
В 65% от случаите конюнктивитът отминава без лечение в рамките на 2 до 5 дни.
Как да спрем разпространението на вирусен или бактериален конюнктивит?
- Използвайте чиста кърпа всеки път когато си бършете лицето или очите.
- Мийте често ръцете си.
- Старайте се да не пипате очите си.
- Бактериите могат да се развиват върху продукти за гримиране. Това може да доведе до развитие на конюнктивит и до по-сериозна инфекция на роговицата. Не използвайте грим на очите когато имате конюнктивит или друга инфекция на очите и подменете гримовете си при наличие на инфекция. Не споделяйте гримовете си с други хора.
- Почиствайте контактните лещи спрямо препоръките на офталмолога.
Автор: Фонадация “Зрение 20/20”
Снимки: shutterstock.com