Детството е критично време за развитието на добро зрение. Симптомите на проблеми с очите при децата могат някой път да бъдат очевидни, а друг път да са по-скрити. Важно е проблемите да се откриват и лекуват своевременно докато зрението все още се развива. Редовните прегледи при офталмолог могат да защитят зрението на децата ви, докато те растат.
Специалистите по детско очно здраве призовават пациентите да спазват правилото ЗЧПБ. “ЗЧПБ” е абривиетура за зачервяване, чувствителност към светлина, промяна в зрението и болка. Ако детето ви има някой от тези симптоми е добре да запише час при офталмолог. Ако има два или повече от изброените проблеми може да се наложи своевременно медицинско лечение.
В следващите редове ще ви запознаем с някои от често срещаните проблеми с очното здраве при деца.
Мигане или търкане
Честото мигане и търкане на очите се случва най-често поради раздразнение причинено от алергии към полени или към животни. Алергиите могат да се лекуват с антихистамини.
Понякога може чуждо тяло да попадне под клепача и да причини раздразнение. Мигането може също така да бъде тик причинен от алергии, стрес или тревожност.
Честото мигане и търкане на очите могат да бъдат индикатори за рефрактивна грешка, като късогледство. Зрението на детето ви трябва да се провери от офталмолог,който да установи дали има късогледство и да предпише коригиращи очила при нужда.
В редки случаи честото мигане може белег за неврологично състояние. Лекуващия офталмолог ще ви препрати към специалист, ако подозира подобно състояние.
Петна на склерата на окото
Петната на склерата (бялото) на окото могат да се появят по много различни причини. Обърнете внимание на цвета и размера на петното.
- Ярко червено петно е обикновено субконюнктивален кръвоизлив. Това е спукан кръвоносен съд, който може да изглежда страшно, но обикновено е безобиден и минава от самосебе си.
- Сиво петно може да е индикатор за доброкачествено състояние, но би следвало да се провери от офталмолог. Понякога може да бъде знак за дефицит на желязо (анемия).
- Кафявото петно обикновено е невус или луничка на окото. Среща се по-често при хора с тъмни коса и очи, защото произвеждат повече меланин. Невусът сам по себе си не е индикатор за проблем, но трябва да бъде наблюдаван във времето от офталмолог за промяна в цвета или размера.
Ако се появи петно в следствие на нараняване на окото посетете офталмолог незабавно.
Разширени зеници
Често срещано е при децата зениците на окото да изглеждат уголемени (по-разширени) от тези на възрастните. Децата със светли очи често имат видимо по-големи зеници.
Когато са изложени на ярка естествена или изкуствена светлина, зениците трябва да реагират като се свият. Някои медикаменти също влияят на размера на зеницата. Лекарствата, които се използват за лечение на Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, както и някои лекарства за спиране на потенето могат да стимулират зеницата да се уголеми.
Ако едната зеница изглежда по-голяма от другата постоянно или ако се притеснявате за това дали зениците на детето ви реагират правилно, запишете час за преглед при офталмолог.
Наличие на петна в зрителното поле
Плуващи петна в зрението могат да бъдат сиви или черни, черти или паяжини. При здрави очи се получават заради естествената структура на стъкловидното тяло в окото, която хвъля сенки върху ретината.
Плуващите петна са по-често срещани при по-възрастни хора, но могат да се появят и при деца. Наличието на подобни петна от време на време обикновено е безвредно.
Множество нови плаващи петна или плаващи петна придружени от премигваща светлини или завеса ограничаваща зрителното поле могат да сигнализират за разкъсване на ретината или възпаление вътре в окото. Ако това се случи заведете детето си на офталмолог незабавно.
Дискомфорт или сърбеж
Сърбеж и/или дискомфорт е често срещано временно състояние асоциирано със сезонните алергии.
Алергиите на очите могат да предизвикат разкъсване и/или парещо усещане и/или подпухнали клепачи. Хората с очни алергии често имат и назални алергии, придружени от сърбящ, запушен нос и кихане. Животинска козина/пера, прах полени, дим, парфюми и дори храни могат да доведат до алергична реакция на очите.
Ако дискомфорта е придружен от зачервяване и лепкав или слузест секрект, това може да е знак за вирусен или бактериален конюнктивит. Офталмологът ви може да помогне с диагностицирането на алергиите и всички видове конюнктивити, като предпише лечение за облекчаване на симптомите.
Сън с отворени очи
Когато децата влязат във фазата на дълбок сън се случва сравнително често очите им да се отворят малко и дори да мърдат. Това не е опасно и не е повод за притеснение.
Ако децата често спят с отворени очи във климатизирано помещение или с включен вентилатор/климатик очите могат да бъдат сухи, зачервени или раздразнени при събуждане. Офталмологът ви може да предложи очен мехлем или капки, които помагат да се поддържат очите достатъчно влажни и предотвратяват наранявания на роговицата.
Гуреливи очи
Изсъхнал секрет от очите върху клепачите и миглите води до гуреливи очи. Това може да бъде причинено от блефарит или възпаление на мастните жлези на клепача.
Запушен слъзен канал може също да се асоциира с гуреливи очи. Това се случва, когато дренажната система за сълзите е възпрепятствана и сълзите не могат да се оттичат по естествен път. Това може да доведе до воднисто, раздразнено и/или хронично възпалено око.
Конюнктивитът също може да причини гуреливи очи. Вашият лекар трябва да предпише лечение спрямо съответния проблем.
Кривогледство
Когато окото се измества навътре, навън, нагоре или надолу, това е признак за страбизъм – зрителен проблем, който се наблюдава при 2% до 5% от децата.
Страбизмът може да попречи на развитието на зрението, защото и двете очи трябва да фокусират на едно и също място едновременно, за да виждат добре. Оставен без лечение страбизмът може да доведе до амблиопия – състояние, при което окото, което се криви, има по-слабо зрение. Важно е лечението да се започне навреме, тъй като след определена (около 8-9 години) възраст състоянието се повлиява по-малко от приложеното лечение.
Накланяне на главата или закриване на едното око
Съществуват различни състояния на очите и на развитието, които могат да накарат детето да накланя главата си или да закрива едното око. Може да настройват ъгъла на зрение, за да се опитат да повишат яснотата на зрение. Това може да е индикатор, че очите не гледат в еда точка или че детето има “мързеливо око” – амблиопия.
Накланянето на главата може да е сигнал за рефрактивен проблем. Някои деца с астигматизъм завъртат лицето си, за да виждат по-ясно. Късогледите деца могат да гледат обекти с повдигната глава, за да виждат по-добре. Далекогледите деца имат склоността да фокусират обекти със снижаване на брадичката.
Парализа на четвъртия нерв е рядко вродено заболяване, което може да парализира определени мускули в окото, също така да причини накланяне на главата. Ако забележите детето ви да налканя глава или да закрива едното си око го заведете при офталмолог за преглед.