Как се отразяват UV лъчите на зрението ни?

Ултравиолетовата радиация може да увреди очите, независимо дали идва от естествен или изкуствен източник.

Повечето хора знаят за връзката между ултравиолетовата (UV) радиация и ракa на кожата, но са малцина тези, които осъзнават връзката между UV радиацията и уврежданията на очите. 

С повишените нива на UV радиацията достигаща земната повърхност е важно да вземем предпазни мерки, за да защитим очите си. 

Какво е UV светлина?

Основната заплаха за нас идваща от слънцето са UV лъчите или радиация. UV радиацията е компонент от слънчевата радиация. Изкуствени източници, например заваръчни машини, соларуими и лазери, също могат да отдават UV радиация. 

Има три вида UV радиация. UV-С радиацията се абсорбира от озоновия слой и не представлява заплаха за нас. UV-А и UV-В лъчите могат да причинят неприятни дългосрочни и краткосрочни ефекти върху очите и зрението. 

 

Как се отразяват UV лъчите върху зрението?

Дори краткотрайното излагане на UV радиация може да увреди очите, да наруши зрението и да компроментира очното здраве като цяло. Съществуват няколко очни заболявания, които могат да бъдат причинени или утежнени от излагането на UV радиация, между тях са:

  • Макулна дегенерация. Макулната дегенерация представлява увреждане на ретината с течение на времето и е водеща причина за слепотата свързана с възрастта. Удълженото излагане на UV лъчи повишава риска от развитие на макулна дегенерация.
  • Катаракта. Катарактата представлява помътняване на естествената леща на окото, която фокусира светлината, която виждаме. UV лъчите, особено UV-В лъчите, повишават риска от определени видове катаракта. 10% от всички случаи на катаракта се приписват на прекомерното излагане на UV лъчи.
  • Птеригиум. Това състояние често се нарича “сърфистко око” и представлява розов, неканцерогенен израстък, който се образува на повърхността на склералната конюнктива (бялото на окото). UV лъчението от слънцето е най-вероятния причинител на тези образувания.
  • Рак на кожата. Ракът на кожата на и около клепачите също е свързан с продължително излагане на UV лъчение.
  • Фотокератит. Фотокератитът, познат също като роговично слънчево изгаряне или “снежна слепота”, се получава в резултат на краткосрочно излагане на високи нива на UV-В лъчи. Прекарване на дълги часове на плажа или каране на ски без подходяща екипировка за очите могат да причинят този проблем. Може да е много болезнено и да предизвика временна загуба на зрение. 

Кой е изложен на най-голям риск?

Всички (включително децата) са изложени на риск от увреждане на окото, следствие на UV радиация, което може да доведе до загуба на зрение. Всеки фактор, който увеличава времето, което прекарвате навън на слънце, повишава риска от увреждане на очите. Ако отговорите с “Да” на повече от един от тези въпроси е възможно да сте изложени на по-голям риск от UV увреждане на очите:

  • Прекарвате ли много часове на слънце? (Каране на ски, алпийско катерене, плуване на открито, престой на плажа и т.н.)
  • Използвате ли кварцова лампа, солариум или и двете?
  • В планината ли живеете?
  • Претърпявали ли сте операция за премахване на катаракта (на едното или на двете очи) или имате увреждане на ретината?
  • Приемате ли лекарства като тетрациклин, сулфонамид, противозачатъчни, диуретици или транквиланти (лекарства, които повишават фоточувствителността на очите)?
  • Работите ли като заварчик, лаборант в клинична лаборатория, в сферата на графичното изкуство или в производството на електронни платки?

Как можем да защитим очите си от UV лъчите?

Познавайте опасностите. UV лъчите могат да дойдат от много източници. Те биват излъчвани директно от слънцето, но могат също така да се отразяват от различни повърхности, вода, сняг, пясък и т.н.

Носете подходяща защита и шапки, за да блокирате ултравиолетовите лъчи. Слънчевите очила трябва да спират 99 до 100% от UV-А и UV-В лъчите, да притъмняват 75 до 90% от видимата светлина, да нямат изкривявания или наранявания на плаките, за да могат да бъдат надеждна защита за очите ви.

Ако прекарвате много време на открито под слънцето може да потърсите слънчеви очила, които имат и странична защита, за да ограничите достъпа на UV лъчите и да защитите очите си от вредната слънчева радиация.

Не пропускайте да посещавате вашия офталмолог на най-много две години за обстойни очни прегледи. Това е добър начин да проследите очното си здраве, да поддържате добро зрение и да разберете от каква защита срещу слънчевата радиация се нуждаете.

Снимка: StockSnap от Pixabay 

Автор: Фондация “Зрение 20/20”

Как се отразяват UV лъчите на зрението ни?
Към началото