Грижа за очите

Очите са много важна част от здравето ни. Повечето хора разчитат на очите си, за да виждат и да възприемат информация чрез тях за заобикалящия ги свят. За съжаление, някои очни заболявания могат да доведат до загуба на зрение, затова е важно да се откриват и лекуват тези заболявания колкото се може по-рано. Профилактичните прегледи са важни и те трябва да се извършват всяка година или при поява на нови зрителни проблеми. Здравето на очите е също толкова важно, колкото е и здравето на тялото.

С помощта на тези съвети ще можете да запазите здравето на очите си и да сте сигурни, че виждате възможно най-добре!

  • Хранете се здравословно

В диетата ви трябва да има достатъчно плодове и зеленчуци богати на витамини А, Е, С, лутеин, зеаксантин и цинк. Тях можете да намерите в зелените листни зеленчуци, ярко оцветените полодове и зеленчуци, ядките, пълнозърнестите култури, цитрусите, млечните продукти, червените меса. Риби, богати на омега-3 мастни киселини, например сьомга, риба тон и камбала също могат да са от полза за очите ви. 

  • Поддържайте здравословно тегло

Излишните килограми са рисков фактор за развитието на диабет, а диабетът ви поставя в риск от развитие на ретинопатия или глаукома

  • Спортувайте

Редовните упражнения могат да намалят риска от развитие на диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол. Тези заболявания могат да доведат до проблеми със зрението или очите. 

  • Носете слънчеви очила

Слънчевите лъчи могат да увредят очите. Излагайки се на слънце повишавате риска от развитие на катаракта и макулна дегенерация свързана с възрастта. Защитете очите си със слънчеви очила, които блокират 99-100% от UVA и UVB лъчите. 

  • Носете защитни очила

Когато работите в сфера, криеща риск от нараняване на очите, дори когато сами ремонтирате у дома си, е добре да носите защитни очила, които ще предпазят очите ви от наранявания. 

  • Не пушете

Пушенето повишава риска от развитие на макулна дегенерация свързана с възрастта и катаракта. Също така, пушенето може да увреди оптичния нерв. 

  • Познавайте медицинската история на семейството си

Някои очни заболявания са наследствени, затова е важно да знаете дали някой в семейството ви е имал такова заболяване. Това помага да се определи дали сте с повишен риск от развитие на някакво очно заболяване. 

  • Познавайте вашите лични рискови фактори

С напредване на възрастта се повишава риска от развитие на очно заболяване или състояние свързано с възрастта. Работната среда, климата, времето прекарано пред екран са все фактори, които е хубаво да бъдат взети под внимание. Например, ако работите в климатизирано помещение може да почувствате очите си сухи в края на работния ден. За да избегнете дискомфорта и евентуално раздразнение, което може да доведе до инфекция, можете да ползвате овлажнителни капки за очи.  

  • При употреба на контактни лещи трябва да спазвате добра хигиена

Мийте добре ръцете си преди да слагате или премахвате контактните си лещи. Спазвайте инструкциите на производителя за правилното почистване и поддръжка и сменяйте лещите си спрямо предвидения период за употреба. 

  • Дайте почивка на очите си

Когато човек прекарва много време пред компютър забравя да мига достатъчно често, което изсушава и уморява очите. За да намалите напрежението в очите пробвайте да прилагате правилото 20/20/20 — на всеки 20 минути вдигайте поглед от екрана и погледнете към обект, който се намира на растояние 20 метра за 20 секунди. 

Очни тестове и прегледи

Всеки има нужда от очни тестове за проверка на зрението и потенциални очни проблеми. Децата трябва да бъдат преглеждани от офталмолог на възраст 4-6 месеца за проверка на очните дъна и на 3, 5 и 7 годишна възраст за наличие на евентуални рефрактивни грешки, развитие на амблиопия или страбизъм. При възрастните също е важно да се извършват подробни очни прегледи, които могат да включват разширяване на зениците. Разширяването на зениците помага да бъдат открити очни заболявания, които нямат изразена симптоматика. Само така могат да бъдат открити и лекувани болести в ранен етап на развитие, когато е по-лесно да бъдат повлияни от лечението. 

Прегледът включва няколко теста:

  • Тест на зрителното поле, за да се измери периферното зрение. Загубата на периферно зрение може да бъде знак за глаукома
  • Тест за зрителна острота, при който трябва да разчетете зрителна таблица на приблизително 5 метра разстояние, за проверка колко добре виждате на различни дистанции. 
  • Тонометрия, която мери вътреочното налягане. Помага за откриване на глаукома
  • Разширяване на зениците, което се постига чрез очни капки. Това помага повече светлина да влезе в окото, а лекарят преглежда очите ви със специална уголемяваща леща. По този начин се виждат ясно важни тъкани в задната част на окото, като ретината, макулата и оптичния нерв. 
  • Рефрактивен тест се извършва, за да се определи дали имате  рефрактивна грешка и дали се нуждаете от очила или контактни лещи. При този тест гледате през устрийство, което разполага с лещи с различна сила и по този начин офталмологът може да провери с коя леща виждате най-ясно. 

Очните прегледи са важни както при децата, така и при възрастните. Вашия офталмолог най-добре може да ви посъветва колко често трябва посещавате кабинета му спрямо състоянието на очите ви и рисковите фактори, които може да влияят. При наранявания на очите следствие от травма или химично изгаряне незабавно потърсете лекарска помощ.  

Снимка: Allef Vinicius

Автор: Фондация “Зрение 20/20”

Грижа за очите
Към началото