Блефарит е едно от най-често срещаните очни заболявания, което се характезира с възпаление, лющене, заервяване и образуване на крусти по клепача. Възможно е да възникне подуване парене, сърбеж или драскащо усещане. Блефаритът не е заболяване, което застрашава зрението, но може да доведе до перманентна увреда на мигления ръб и жлезите, които се намират в клепача. Първичната причина за възпаленито е бактериална инфекция на мейбомиевите жлези, които се намират в основата на миглите.
Видове
Различните видове блефарит могат да се класифицират като:
- себореен
- стрептококов
- смесен
- заден
- мейбонит
- паразитен
Симптоми
Симптомите на блефарит включват:
- Сълзене
- Зачервяване
- Подуване на клепачите
- Образуване на крусти в основата на миглите
- Залепване на клепачите
- Сърбеж
- Белене на кожата на клепачите
- Усещане за чуждо тяло в очите или парене
- Учестено мигане
- Фоточувствителност на очите
- Анормален растеж на миглите, поради перманентна увреда на мигления ръб
- Загуба и накъсване на мигли
- Пръстеновидни натрупвания около миглите
- Инфекция на фоликулите на миглите или мастната жлеза (ордеолум)
- Замърсяване на слъзния филм, което се наблюдава под микроскоп
Характерно за блефарита е хроничното възпаление на клепача, като най-често то е в основата на миглите. Обикновено симптомите включват възпаление, раздразнение, сърбеж, парене, сълзене, залепване на клепачите и крусти в основата на миглите. Зрителните проблеми могат да бъдат размазано зрение и фоточувствителност.
Симптомите са най-изразени сутрин, а без прилагане на лечение е възможно обостряне на симптоматиката и множество ремисии. Най-честите причинители на заболяването са бактериални инфекции и запушване на мейбомиевите жлези. Други заболявания, които могат да причинят блефарит са розацея, херпес симплекс дерматит, контактен дерматит, варицела зостер, себореен дерматит, стафилококов дерматит, заразен молуск или паразити.
Демодекс акарите причиняват блефарит когато колонията им се разрастне прекомерно в дермата на клепачите. Тези паразити живеят приблизително 15 дни. Възрастните и ларвите на паразите живеят върху космения фоликул на миглите и обитават мастните и апокринните жлези на клепача. Факторите, които подпомагат размножаването на този патоген включват хиперваскуларна тъкан (с увеличен брой кръвоносни съдове), лоши хигиенни условия и имунен срив. При блефарит, причинен от Демодекс акари е най-важно спазването на добра хигиена и правилното почистване на миглите и клепачите, за да се намали броя на паразитите.
Хроничния бактериален блефарит може да доведе до ектропион (обръщане на клепача навън). Заден блефарит или розацея-асоцииран блефарит са състояния съпътствани от широка гама симптоми свързани с клепачите, включително запушване на каналите на мейбомиевите жлези и свръхприозводство на секрет при натиск на жлезите.
Хроничния блефарит може да доведе до увреда с различна тежест, а в най-лошия случай може да има негативен ефект и върху зрението. Нелекувания блефарит може да доведе до белези на клепача, свръхпроизводство на сълзи, затруднения при употреба на контактни лещи, ечемик или халацион, хроничен конюнктивит, кератити, язва на роговицата или раздразнение. Клепачите може да се зачервят и да се появят незарастващи разранявания, които може дори да кървят. Блефаритът може да доведе до замъглено зрение заради нарушен слъзен филм. Често пъти пациентите смятат, че състоянието на очите им е повтарящ се конюнктивит.
Лечение
За съжаление няма конкретно лечение за блефарит, но има методи за облекчаване на симптомите.
При наличие на блефарит е важно клепачите, кожата и косата да се поддържат чисти. По този начин може симптомите да се държат под контрол. При наличие на крусти по миглите може да се използва разреден във вода бебешки шампоан (без парабени, феноксиетанол и хлорфенезин (phenoxyethanol, chlorphenesin)) за ежедневно почистване на миглите.
Топли компреси
Прилагането на топъл компрес върху затворени очи с чиста кърпа, намокрена с топла вода и добре изтискана за поне една минута облекчава симптомите на блефарит. Мокрете кърпата колкото пъти е необходимо, за да поддържате топлината ѝ. Това ще помогне за премахването на крустите и ще предпази мастните жлези в клепачите от запушване.
Съществуват продукти за домашна употреба, които използват суха топлина за да подпомогнат отпушването на мастните жлези, също така офталмолозите предлагат и апаратни терапии, които също целят отпушването на тези жлезите.
Почистване на миглите
С помощта на памучен тампон или чиста кърпа накиснати в разтвор от бебешки шампоан (както споменахме по-горе – без парабени, феноксиетанол и хлорпенезин) и вода можете нежно да почистите основата на миглите си. Продължителността на почистването на миглите не бива да трае повече от 15 минути.
Антибиотици
Офталмологът ви може да назначи антибиотично лечение за вашето състояние. Локалните лекарствени продукти се нанася в основата на миглите с помощта на клечка за уши или с чисти пръсти. Нанасяйте продукта вечер преди лягане или спрямо предписанията на лекуващия лекар. Офталмологът ви може да предпише и орален антибиотик в зависимост от тежестта на състоянието.
Капки за очи
Изкуствените сълзи или стероидните какпи за очи могат да намалят зачервяването, подуването или сухотата в очите. Въжможно е вашия офталмолог да предпише антибиотични капки за очи, за да подпомогне функцията на мастните жлези.
Хигиена на кожата и клепачите
Много е важно да поддържате добра хигиена на клепачите, кожата на лицето и косата. Това помага да се държат под контрол симптомите на блефарит. Трябва да миете миглите си всеки ден. Мийте косата, скалпа и веждите си с антибактериален шампоан. Старайте се да не пипате очите и си мийте ръцете всеки път преди и след прилагане на лекарствени продукти в очите и върху клепачите.
Автор: Фондация “Зрение 20/20”
Снимки: shutterstock.com