Докато децата растат очите им се променят бързо. Внимателното следене на очното здраве на детето ви може да помогне да се открият потенциални проблеми рано, докато очите му все още се развиват. По-долу ще ви запознаем с това какво трябва да знаете за детските очи и някои очни проблеми, които родителите не бива да пренебрегват.
Бебета
Пушенето може да увреди очите на нероденото ви дете. Пушенето по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане. При недоносените бебета е по-вероятно да имат перманентна загуба на зрение и дори слепота. Пушенето по време на бремеността води до пет пъти по-висок риск бебето да хване бактериален менингит. Бактериалният менингит може да доведе до значителна загуба на зрение.
При недоносените бебета важните етапи за развитие на зрението се измерват от датата на термина, а не датата на раждането. Педиатърът ви трябва да проверява зрението на бебето на всеки контролен преглед, за да се увери, че очите на детето ви развиват правилно.
През първите месеци от раждането на бебето централното зрение все още се развива. Новороденето бебе може да вижда, но все още формира връзки между ретината и мозъка си. Докато централното зрение се развива, бебето ще започне да фокусира предмети на близко разстояние.
До 3 месечната си възраст бебето трябва да може да фокусира и проследява обекти. През първите два месеца може да забележите, че бебето кръстосва очи или пък очите му блуждаят встрани. Това е нормално. Докато се подобрява визуалната координация, очите на бебето ще работят заедно, за да фокусират и проследяват обекти. Ако не забелязвате това да се случва до навършване на 3 месечна възраст, се консултирайте с педиатър.
До 5 месечна възраст бебетата започват да виждат триизмерно. На тази възраст бебетата се справят по-добре с хващането на предмети, защото могат да видят на какво разстояние от тях е предмета. Развиват възприятие за дълбочина. Могат също така да запомнят какво представлява даден обект, дори да са видяли само част от него.
Около 9 месечна възраст очите на бебето са достигнали окончателния си цвят. Цветът на очите зависи от количеството и дистрибуцията на кафяв пигмент наречен меланин в ириса. Светли очи при раждане могат да потъмнеят, ако се натрупа меланин. Въпреки това е възможно да настъпят промени в цвета на очите на детето през първите три години от живота му.
Деца на възраст от 2 до 7 години
Наблюдавайте за изкривявания, например ако едното око гледа напред, а другото отива навътре, навън, нагоре или надолу. Това може да е знак за страбизъм – визуален проблем, който се наблюдава при около 4%. Способността двете очи да фокусират обект едновременно се развива до 7 годишна възраст. Потърсете помощ рано, ако подозирате някакъв проблем. Това може да се установи и при рутинен предучилищен зрителен тест.
Вирусът на морбили е водеща причина за детска слепота по целия свят. Вирусът може да увреди очите и зрението по много начини. Докато продължават да изникват нови и нови огнища на заболяването в Европа и САЩ (където се смяташе, че болестта е изкоренена), е важно да ваксинирате детето си, за да го предпазите от този не малък риск.
Пазете малките деца от почистващи препарати. Малките деца са по-склонни от хората в работоспособна възраст да получат увреждане на очите от химически изгарания. Тези изгарания са изключително опасни, защото могат да причинят перманентно увреждане на външната и вътрешна очни структури. Ако попадне някакъв химикал в очите на детето ви, трябва очите да се изплакнат обилно с вода и да се посети най-близкия спешен кабинет.
Деца в училищна възраст
Много деца в училищна възраст са далекогледи. В почето случаи не им трябват очила. Децата могат да акомодират като използват мускулите за фокусиране, за да виждат наблизо и надалече. Докато децата растат очите им растат с тях и се издължават, като по този далекогледството се подобрява от самосебе си. Голямото далекогледство обаче може да доведе до страбизъм и амблиопия (мързеливо око), ако не се коригира.
Контролиране на времето, прекарано пред екран може да намали риска от миопиа и напрежение в очите, причинени от екрани. Проучвания сочат, че дейности, подобни на работа, включително времето, прекарано пред екран, могат да се свържат с късогледство и напрежение в очите. За да се преборите с това окуражавайте детето си да следва правилото 20-20-20 – на всеки 20 минути да отмества поглед от екрана и да фокусира обект на поне 20 метра далечина в продължение на 20 секунди. Това правило е валидно и за възрастните.
Трите по-малко очевидни признака за зрителни проблеми в детска възраст са:
- Бърза загуба на интерес по време на дейности, изискващи продължителна употреба на очите;
- Изгубване на реда по време на четене;
- Накланяне на главата, за да видят нещо точно пред тях (например телевизор).
Ако забележите един или няколко от тези признаци при вашето дете най-добре е да запишете час за преглед при офталмолог.
Лошо зрение, проблеми с фокусирането, резки движения на очите или кривогледство не водят до проблеми с ученето. Проблемите с ученето се причиняват от проблеми с това как мозъкът обработва информацията, която вижда и чува, не от проблеми с очите.
Децата също могат да имат катаракта, която е вродена или развита след раждането. Без правилно лечение педиатричната катаракта може да причини анормални връзки между мозъка и окото, което може да стане необратимо. Хубавата новина, е че често катарактата се установява по време на очния преглед при раждането или на последващ зрителен профилактичен преглед.
Синята светлина от дигиталните устройства не е опасна за очите на детето ви. Но екранното време трябва да бъде ограничено в по-късните часове на деня, за да се избегнат проблеми със съня, причинени от синята светлина. Пропуснете очилата, които твърдят, че предпазват очите от синя светлина. Липсват доказателства в подкрепа на това твърдение.
Снимките могат да помогнат за диагностициране на очни проблеми при деца и да помогнат за запазване на зрението. Проблемите могат да се открият от отражението на светкавицата на камерата в ретината. Бяло, жълто или черно отражение на снимката в едното или двете очи може да е предупредителен знак за присъствието на очно заболяване. Ако се усъмните посетете офталмолог.
Далтонизмът е много по-често срещан при момчетата и симптомите могат да са трудни за забелязване. Родителите могат да забележат проблем когато детето учи цветовете. Един от симптомите е да не може да направи разлика между нюанси на същия или подобен цвят. Това се случва най-често с червено и зелено или синьо и жълто.
Юноши и млади възрастни
Нараняванията на очите са сред най-честите причини за слепота при деца, а спортовете с топка са водеща причина за наранявания на очите при деца на възраст 14+ години. Обикновените диоптрични и слънчевите очила не предлагат съществена защита от наранявания на очите, следствие на спорт. Всъщност, те могат да се счупят при удара и да причинят дори по-сериозни увреди на очите.
Повече от 90% от нараняванията на очите при деца могат да бъдат избегнати със защитни очила. Децата трябва да носят спортни защитни очила, направени от поликарбонатни плаки за баскетбол, футбол, ракетни спортове, хокей, пейнтбол и други дейности с риск от нараняване на очите.
Правилната грижа за контактните лещи е предизвикателство за децата и юношите. Това ги поставя на по-голям риск от сериозна очна инфекция, която може да причини нарушено зрение и дори слепота. Следете дали детето ви се грижи добре за хигиената на своите контактни лещи.
Доброто зрение е ключово за психическото развитие на детето, успехът му в училище и цялостното благосъстояние. Не пропускайте контролните очни прегледи. Те са важни, за да се открие и третира очния проблем навреме. Освен прегледите в бебешка възраст, специалистите препоръчват допълнителни прегледи на децата когато са:
- Между 3 и 4 годишна възраст;
- При започване на началното училище;
- При поява на потенциален зрителен проблем;
- Преди и по време на терапия с хормон на растежа.
Автор: Фондация “Зрение 20/20”