Зрението на детето се развива през първите години от живота. Ранното диагностициране и лечение на амблиопия са от голямо значение. Ако не се открие и лекува навреме зрението на детето няма да се развие нормално.
Каква е причината за “мързеливо око”?
Амблиопията може да бъде предизвикана от други очни и зрителни проблеми и засяга между 5 и 10% от децата. В следващите редове ще ви запознаем с някои от заболяванията, които могат да причинят амблиопия при деца.
Страбизъм
Страбизмът представлява състояние, при което двете очи гледат в различни посоки. Едното око може да е насочено напред, а другото да се изкривява навътре, навън, нагоре или надолу. За да предотврати двойното зрение мозъкът на детето игнорира образът от изкривеното око, което води до грешки в развитието на зрението на това око.
Рефрактивни грешки
Наличието на рефрактивна грешка означава да имате късогледство, далекогледство или астигматизъм или най-общо казано – нарушено или размазано зрение. При децата е възможно едното око да има по-голяма рефрактивна грешка в сравнение с другото и мозъкът да “изключи” образа от това око, което ще доведе до неправилното му развитие. Това може да е трудно за откриване, защото зрението изглежда добро, когато двете очи работят заедно.
Катаракта
Някои деца се раждат с катаракта, което означава, че прозрачната естествена леща на окото се замъглява. Това може да попречи на нормалното развитие на зрение в това око.
Увиснал клепач
Птозата (увиснал клепач) може да блокира зрението на развиващото се детско око и да причини амблиопия.
Детето може да не осъзнава, че вижда по-добре с едното око, отколкото с другото. Възможно е и родителя да не забележи, ако детето не страда от страбизъм или друг виден очен проблем.
Диагностициране на амблиопия
Офталмолозите диагностицират амблиопия като проверяват зрението на двете очи по отделно и разликите между двете очи. При проверка на зрението на бебета или малки деца офталмологът може да закрие едното око, за да провери как другото проследява движещи се обекти. Лекарят също така наблюдава и реакцията на детето, когато едното му око е закрито. Ако едното око на детето е с амблиопия, а другото е закрито детето може да се опита да гледа под или над обекта, който закрива окото, да се опитва да го махне или да плаче.
Офталмолог ще извърши подробен медицински преглед, за да провери за други проблеми, които биха могли да се отразяват на зрението.
Лошото зрение в едното око не винаги означава амблиопия. В някои случаи носенето на очила за корекция на рефрактивната грешка на едното око може да подобри зрението.
Кога трябва да се извършват очни прегледи на деца?
Детското зрение трябва да бъде проверявано от офталмолог на 1 година, на 3-4 годишна възраст и преди да започне училище. Ако има фамилна обремененост за кривогледство, детски катаракти или сериозни очни заболявания трябва офталмологичния преглед да бъде извършен докато детето е още бебе.
Повечето лекари проверяват зрението на децата като част от общия медицински преглед. Ако забележат признаци на очно заболяване насочват детето към офталмолог за подробен очен преглед.
Лечение на амблиопия
Амблиопията обикновено се коригира като се насърчава детето да използва по-слабото око. Това най-често се прави като се закрие с лепенка по-силното око. Понякога се използват очни капки, които да замъглят зрението на по-силното око или очила, на които едното стъкло е затъмнено.
Обикновено отнема от няколко седмици до няколко месеца да се заздрави зрението в слабото око. Щом зрението на това око се подобри може да се наложи детето да носи превръзката или затъмнените очила от време на време за период от няколко години, за да не отслабне зрението на окото отново. Редовните посещения при лекуващия лекар са от огромно значение за успешното лечение на зрението на детето ви.
Лепенка за око
Как да изберете и използвате лепенка за око?
Лепенката за око трябва да е удобна, като в същото време са седи на мястото си и не трябва да позволява на детето да наднича през ъглите. Повечето аптеки имат разнообразие от размери и видове лепенки за очи. В интернет се предлага разнообразие от декорирани и забавни лепенки за очи. Не използвайте превръзки за око с ластик или връзки (като пиратска превръзка), защото детето може много лесно да ги махне или да наднича отстрани. Поставянето на лепенката е лесна – просто я залепете на кожата около окото.
Ако детето носи очила има лепенки, предназначени за очила. Те са подходящи за деца, които вече са свикнали с носенето на лепенката, но не и за тези, които сега започват лечението. Ако детето носи очила, но не е свикнало с лепенките е по-добре да слагате лепенката директно на по-силното око под очилата.
Не позволявайте на детето си да маха лепенката от окото
На децата не им харесва по-силното им око да бъде залепено или замъглено, но вие трябва да им помогнете да разберат, че това е за тяхно добро. В противен случай лечението няма да помогне.
Опитайте се да разсеете детето или да привлечете вниманието му към дейност, която ще му хареса. Можете и да наградите по някакъв начин детето за това, че носи превръзката.
Може да отнеме извесно време на детето да свикне с носенето на превръзката, но с времето би трябвало да стане по-лесно и за него и за вас. Запомнете, че подсилване на по-слабото око е единствения начин за развитие на здравословно, нормално зрение.
Обяснете на детето си за лепенката на окото
Децата в предучилищна и училищна възраст може да не искат да носят лепенка на окото или замъгляващи капки за очи. Важно е родителите да обяснят колко важно е това лечение, за да може детето да вижда добре в бъдеще. Обяснете на детето, че много други деца носят лепенки на очите по същата причина.
Може да оставите детето да се упражнява да слага лепенка на окото на някоя кукла или да украсят превръзката си с цветни пастели или флумастери.
Обяснете лечението на амблиопията на учителя на детето си. Помолете учителя да поощтрява детето когато носи превръзката си. Децата обичат да са хвалени от учителите си.
Някои неща, върху които е нужно да помислите по време на лечението на амблиопия
- В редки случаи е възможно преизползването на превръзката или замъгляващите капки, което може да доведе до промени в зрението на по-силното око. Не пропускайте редовните контролни прегледи при офталмолога, за да може зрението и на двете очи да бъде внимателно проследено.
- Кожата, която е в контакт с лепенката за закриване на окото, може да получи раздразнение и зачервяване. За да избегнете това използвайте различни размери или видове пластири и слагайте лепенката под различен ъгъл всеки ден.
- Докато носи пластира детето може да е малко непохватно в началото. Бъдете внимателни когато детето се изкачва по стълби или извършва други активни дейности.
Операция за корекция на причините за амблиопия
В някои случаи е възможно лекуващия офталмолог да препоръча операция за коригиране на определен проблем с очите, който причинява амблиопия. След операцията може да се наложи детето да носи пластир на по-силното око докато зрението се подобри.
Загубата на зрение от амблиопия е възможно да бъде превентирана, но лечението работи само, ако детето използва по-слабото си око за да гледа.
Лечение на амблиопия чрез нови технологии
Съществува ново лечение на амблиопия за деца на възраст между 4 и 7 годишна възраст, при което се използва шлем за виртуална реалност. Детето слага шлема и гледа видеа, които стимулират по-слабото му око. Също така се предлагат и смарт очила, които затъмняват едното стъкло по предварително зададен режим. Очилата се настройват колко време едното стъкло да е затъмнено и колко време детето може да гледа през това стъкло спрямо нуждите на конкретния пациент. Родителите трябва да следят дали очилата са заредени, здрави и дали детето ги носи.
За повече информация относно тези методи на лечение се обърнете към вашия офталмолог.
Лечението на амблиопия е важно за доброто зрение през целия живот
Когато дете има амблиопия е важно да се стимулира по-слабото око да стане по-силно. При наличие на очни проблеми предизвикващи амблиопия, които са коригирани с очила или хирургична операция е важно да се лекува и самата амблиопия. Оставена нетретирана, амблиопията ще предизвика зрителни проблеми на детето през целия му живот.
Снимки: IStockphoto.com
Автор: Фондация “Зрение 20/20”