Страбизъм или по-познато като кривогледство

Движенията на окото се контролират от шест мускула, закрепени за него. Мускулите получават сигнал от мозъка, който контролира движенията им. Обикновено двете очи работят заедно и са насочени към едно и също място. Когато настъпят проблеми с контрола на движенията на очите, едното око може да се извърти навътре, навън, нагоре или надолу. Изкривяването на окото може да се случва постоянно или само когато човек е изморен, болен, прекарал е много време в четене или е извършвал дейности на близка дистанция. При някои хора само едното око се изкривява, докато при други се забелязва редувне на очите. 

Очите ни трябва да фокусират в една точка, за да не виждаме двойно, да имаме добро възприятие за дълбочина и да предотвратим влошено зрение на кривогледото око. Когато очите не са в една линия мозъкът получава две различни изображения. В началото това може да причини двойно зрение и объркване, но с времето мозъкът се научава да игнорира образа от изкривеното око. Оставено нелекувано, кривогледството може да доведе до перманентно намалено зрение в едното око. Това състояние се нарича амблиопия или мързеливо око. 

Понякога при бебетата едното око изглежда кривогледо, но всъщност и двете очи са насочени към един и същ обект. Това състояние се нарича псевдострабизъм или фалшиф страбизъм и отшумява когато лицето на бебето започне да расте. 

Страбизмът обикновено се развива при бебета и малки деца, обичайно около 3 годишна възраст, но по-големи деца и възрастни също могат да развият състоянието. Често се смята, че децата с със страбизъм ще израстнат състоянието, но това не е вярно. Страбизмът може да се влоши с времето, ако остане нелекуван. Бебета над 4 месеца трябва да бъдат прегледани от лекар, ако очите не гледат в една посока. 

Страбизмът се определя спрямо посоката на изкривяване на окото:

  • Езотропия – изкривяване навътре
  • Екзотропия – изкривяване навън
  • Хипотропия – изкривяване навътре
  • Хипертропия – изкривяване нагоре

Други определения за страбизъм включват:

  • Честотата, с която се случва (постоянно или понякога)
  • Всеки път зaсяга едно и също око (едностранно)
  • Редуване на очите – един път лявото око се изкривява, друг път дясното око 

Причини и рискови фактори

Страбизмът може да бъде причинен от:

  • Проблеми с очните мускули
  • Нервите, които предават информацията към мускулите
  • Проблем в центъра за контрол на очните мускули в мозъка
  • Наранявания на окото

Рисковите фактори включват:

  • Семейна обремененост – хора с родители или братя/сестри със страбизъм са изложени на по-голям риск от развитие на състоянието. 
  • Рефрактивна грешка – хора със значително далекогледство (хиперметропия), което е оставено некоригирано могат да развият страбизъм заради нуждата от допълнително фокусиране на окото, което се налага да извършват, за да имат ясно зрение. 
  • Медицински състояния – хората стрдащи от синдрома на Даун, церебрална парализа, прекаралите инсулт или травма на главата са изложени на по-голям риск за развитие на страбизъм. 

Много форми на страбизъм могат да се проявят при деца или възрастни, но тук ще обърмен внимание на двете най-често срещани форми на страбизъм. 

Акомодативна езотропия

Акомодативната езотропия най-често е следствие на некоригирано далекогледство (хиперметропия). Системата за фокусиране на окото е свързана със системата, която контролира накъде сочат очите. Далекогледите хора трябва да влагат мого усилия, за да фокусира и да имат ясно зрение. Това може да предизвика изкривяване на окото навътре. Симптомите на акомодативната езотропия могат да включват двойно зрение, затваряне или покриване на едното око при извършване на дейности на близка дистанция и накланяне или извъртане на главата.

Периодична екзотропия

Периодичната екзотропия може да настъпи когато двете очи не могат да се координират. Очите са насочени зад обекта, който се гледа. Хората страдащи от периодична екзотропия често имат главоболие, затруднения при четене и напрежение в очите. Понякога пациентите с периодична екзотропия затварят едното око когато гледат обекти на далечно разстояние или при ярка слънчева светлина. 

Симптоми 

Симптомите на страбизъм включват:

  1. Очите не са паралелни
  2. Очите не се движат заедно
  3. Често мигане или присвиване на очите, особено при ярка слънчева светлина
  4. Накланяне на главата при гледане на обекти
  5. Неправилно възприятие за дълбочина
  6. Двойно зрение

Диагностициране

Страбизъм се диагностицира от офталмолог с обстоен очен преглед. Тестовете, които определят как очите фокусират и как се движат включват:

  • Анамнеза офталмологът ще разпита за настоящите симптоми, други здравословни състояния, медикаменти или фактори на околната среда, които биха могли да допринесат за симптомите. 
  • Зрителна острота лекарят ще измери зрителната острота, за да оцени какво количество от зрението е засегнато, като помоли да прочетете букви в таблица. При децата, които не могат да четат и говорят се използват други методи за оценка на зрителната острота. 
  • Рефракция – офталмолог може да предпише лещи/очила при необходимост от корекции на рефракцията (при късогледство, далекогледство или астигматизъм). Чрез инструмент, наречен фороптер лекарят поставя множество лещи пред очите и измерва колко добре фокусират светлината, използвайки инструмент наречен ретиноскоп. Възможно е офталмологът да използва автоматичен или ръчен инструмент, който оценява рефрактивната сила на окото без да се налага пациента да отговаря на въпроси. 
  • Тестове за фокусиране и центриране лекарят трябва да оцени способността на очите ви да фокусират, как се движат и как работят заедно. За да постигнете ясен образ на това, което гледате трябва очите ви да сменят фокуса ефективно, да работят и да се движат в унисон. Тези тестове ще проверят за проблеми, които пречат на ефективното фокусиране или за наличие на затруднения двете очи да работят заедно.  
  • Преглед за очно здраве – чрез различни методи за изследване вашия лекар ще провери вътрешните и външни структури на окото, за да изключи наличието на очно заболяване, което да допринася за страбизма. Това изследване определя как очите реагират при нормални условия. Възможно е лекарят да използва очни капки за разширяване на зеницата за провеждане на това изследване. 

Чрез добитата от изследванията информация лекарят определя дали има наличие на страбизъм и какви са възможните начини за лечение. 

Лечение

Лечението на страбизъм може да включва очила, призми, зрителна терапия или операция на мускулите. Ако бъде открито в ранен етап от развитиети си заболяването може да бъде коригирано с отлични резултати. Хората страдащи от страбизъм имат няколко опции за подобряване на координацията и подравняването на очите си, които включват:

  • Очила или контактни лещи – за някои пациенти е това лечение е напълно достатъчно. 
  • Призмови лещи – това са специални лещи, които са по-дебели от едната страна. Те променят влизащата в окото светлина и намаляват необходимостта от извъртане на окото, за да бъде видян даден обект. Понякога призмите могат напълно да елиминират изкривяването на окото. 
  • Зрителна терапия – лекарят ви може да предпише структурирана програма за зрителни активности, които да подобрят координацията на очите и фокусирането. Зрителните терапии приучават очите и мозъка да работят заедно по-ефективно. Тези упражнения могат да помогнат при проблеми с движението на очите, фокусирането, паралелната работа на двете очи заедно и да подсилят връзката око-мозък. Тези терапии могат да бъдат извършвани в лекарския кабинет или удома. 
  • Операция на очните мускули – операцията може да промени дължината или позицията на мускулите около очите, за да изглеждат в една линия. Обикновено след операция пациентите се нуждаят и от зрителна терапия с цел подобряване на координацията и превенция очите да не се изкривят отново. 

Превенция 

Няма превенция за страбизъм, но усложненията от страбизмът могат да бъдат предотвратени, ако състоянието бъде диагностицирано в ранен етап. Децата трябва задължително да се водят на очни прегледи на 6 месечна възраст и отново между 3 и 5 годшна възраст. 

Страбизъм или по-познато като кривогледство
Към началото